Akcionáři přicházejí o miliardy. Kvůli hackerům

Studie CGI, poradenské společnosti z oblasti počítačové bezpečnosti, a Oxford Economics došla k nepříjemnému závěru pro investory i pro firmy. Z výsledků vyplývá, že existuje významná závislost mezi narušením kybernetické bezpečnosti a pohybem ceny akcií napadené společnosti.

Pokud je narušena kybernetická bezpečnost společnosti, ceny jejích akcií mohou trvale klesnout až o 1,8 %. Za kybernetické útoky zaplatily firmy ve formě poklesu hodnoty akcií v posledních letech minimálně 52,4 miliardy dolarů, uvádí studie.

Dvěma třetinám firem, které se staly obětí kybernetického útoku, poklesly akcie bezprostředně po zveřejnění případu. Největší propad přitom zaznamenaly podniky z oblasti finančních služeb, dále pak telekomunikační společnosti.

Autoři analyzovali data 65 závažných narušení kybernetické bezpečnosti firem, a to z celkového počtu 315, který byl ve Spojeném království od roku 2013 do 2016 evidován. Dobrali se k závěru, že typická společnost zahrnutá v indexu FTSE 100 (sto britských společností s největší tržní kapitalizací, jejichž akcie se obchodují na londýnské burze) přijde s kybernetickým útokem v průměru o 120 milionů liber (přibližně 3,8 miliard Kč).

Počet kyberútoků na české podnikové sítě roste

Pracovníci CGI a Oxford Economics shromáždili data pomocí Breach Level Index („index narušení“), jehož autorem je společnost Gemalto a který zaznamenává všechny oznámené případy narušení kybernetické bezpečnosti.

„Jen asi 10-20 % z případů narušení kybernetické bezpečnosti v Evropě je nahlášeno,“ odhaduje však Andrew Rogoyski, viceprezident pro počítačovou bezpečnost v CGI ve Velké Británii. Společnosti se přirozeně bojí, že po zveřejnění kybernetického útoku ztratí důvěru nejen u investorů, dodal.

Jak však dále uvádí CNBC, podle nové evropské směrnice o kybernetické bezpečnosti, kterou musí členské státy Evropské unie transponovat do svých právních řádů do května 2018, budou společnosti povinné informovat o narušení kybernetické bezpečnosti, a to do 72 hodin. Ztráty evropských akcionářů zasažených společností tak mohou rapidně vzrůst.

 

Newsletter