Akciové trhy a ceny ropy prudce propadají

Střed obchodního týdne přináší prudké výprodeje na evropských akciových trzích a další tlak na pokles cen ropy na nová minima. K propadu je nasměrovala další slabá seance v Asii a nové výhledy pro budoucí propad cen ropy. Svou roli sehrává i zhoršení výhledu pro světovou ekonomiku od MMF.

Světové ceny ropy dnes obnovily výrazný pokles a ztrácely až tři procenta. Vymezily tak nové dno od roku 2003. Nový výhled Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v úterý potvrdil, že na trhu s ropou nelze na jakékoli oživení v dohledné době sázet. Zatímco severomořská ropa Brent se poklesu až na 28,15 dolaru za barel zvolna zotavuje, americké lehké ropě WTI zůstává pokles o 2,5 procenta k 28,8 dolaru za barel, když dosáhla až úrovně 27,55 dolaru za barel. To je nejnižší hodnota od září 2003. Během úterního obchodování kontrakty na Brent i WTI vystoupaly nad 30 dolarů za barel.

Zapomeňte na predikce. Ceny ropy jsou na nule

IEA v úterý předpověděla, že převis nabídky na trhu s ropou se udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezoně. Nadto o víkendu západní země odvolaly sankce, které vůči Íránu uplatňovaly kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Íránská vláda v pondělí vydala nařízení zvýšit těžbu o půl milionu barelů denně.

Faktorem, který stojí za aktuálním poklesem ropy WTI o 2,5 % při již takřka nulovém poklesu ropy Brent stojí blížící se vypršení termínového kontraktu na WTI s dodáním v únoru.

Na akciovém trhu se situace na trhu s ropou a šířeji na trhu komodit zrcadlí poklesem akcií těžařů Glencore, Anglo American či BHP Billiton o více jak 6 procent. V úterý přitom tituly připisovaly dvouciferné zisky. Ropný gigant Shell dnes oznámil kvartální propad zisku meziročně o polovinu. Jeho akcie reagovaly propadem o více jak 5 procent.

Německý akciový index DAX odepisuje necelá tři procenta, francouzský index CAC ztrácí 3,1 procenta, britský index FTSE pak obchoduje níže o  2,7 procenta. Pokles pražské burzy o více jak 2 procenta vedou akcie Komerční banky s -3,4 %, Erste s -2,2 % či ČEZ s -1,4 %.

Potvrzeno: Čína rostla nejpomaleji za 25 let

K poklesu se vrátily asijské trhy po úterním růstu čínského trhu o 3,5 % v reakci na růst čínské ekonomiky za rok 2015. V předvečer začátku Světového ekonomického fóra v Davosu, jehož hlavním tématem bude „Čtvrtá průmyslová revoluce“, zhoršil Mezinárodní měnový fond svou předpověď pro růst světové ekonomiky letos na 3,4 z 3,6 %. Odkazuje na pomalejší růst rozvíjejících se trhů, zejména právě zvolňování růstu ekonomiky Číny. 

 

Jaká je podstata trablů čínské ekonomiky? Má tamní situace opravdu potenciál, jak varuje mj. investorská těžká váha…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 19. leden 2016

 

Newsletter