Akciový býk prozradil, jak se zajistit proti tržnímu kolapsu

Jaký je nejlepší způsob na zajištění proti propadu na akciových trzích? V rozhovoru pro server MarketWatch to prozradil úspěšný akciový investor Jeremy Siegel, který sází na dlouhodobé dluhopisy. A byl to právě on, kdo dříve předpověděl, že index Dow Jones dosáhne hranice 20 tisíc bodů. 

Siegel je známý svými velmi odvážnými předpověďmi, především na adresu akciového trhu. Předpověděl, že na konci roku 2015 dosáhne Dow Jones pověstné hranice 20 tisíc bodů. Jeho názor na současný stav na trzích tak pro mnohé není překvapením. Siegel uvedl, že „akcie jsou teď pro investory tím správným místem“.

Prozradil také, jaký je podle něj v současnosti nejlepší nástroj na zajištění, pokud by měl nastat nějaký propad na trzích. Akciový býk v tomto případě sází na 30letý americký vládní dluhopis. Ten se v těchto dnech pohybuje okolo výnosu 3,01 procenta, což je v porovnání s průměrným výnosem firem indexu S&P 500 přesně o jeden procentní bod více.

Liquidity Supernova 2017: Centrální banky už nakoupily za bilion USD

Úvaha známého investora je následující. Vzrůstající nervozita na Wall Street by měla zapříčinit růst cen bondů, což by zároveň stlačilo výnosy dolů. Dokud se ale strach na Wall Street neobjeví, investoři budou kompenzováni držením 30letého vládního dluhopisu, neboli jeho výnosem.

„Pokud se v globálním měřítku stane nějaká závažná událost, například v Severní Koreji, Evropě či někde jinde, každý poběží nakupovat dlouhodobé dluhopisy,“ uvedl ekonom Pensylvánské univerzity. „Je to pojišťovací strategie. Pokud akciový index S&P 500 půjde o 500 bodů níže, výhodnost dlouhodobých bondů bude stoupat,“ dodal.

Pasivní fondy válcují aktivní. Vládce je však jen jeden. Znáte ho?

Americký profesor však nevidí v geopolitické situaci mezi Spojenými státy a totalitaristickou Severní Koreou příliš velké nebezpečí. Poslední události popsal jako nevýznamný „rachot šavlí“.

Siegelův komentář k hedgeování je zajímavý zejména v souvislosti s aktuální debatou o dlouhodobé udržitelnosti růstu trhů, a to zejména ve světle horších výsledků makroekonomických dat. Americké akciové indexy dosahují v těchto dnech rekordních čísel. Proč? Jedním z důvodů jsou sliby reforem prezidenta Donalda Trumpa. Žádný z důležitých zákonů však ještě prosazen nebyl. Dluhopisové výnosy se ale, i přes snahu Fedu normalizovat politiku úrokových sazeb, drží stále nízko. V budoucnu by ale i právě díky nové politice centrální banky měly růst.

Newsletter