Akciovým býkům ještě neodzvonilo

Akciový trh v současné době čelí „docela vysokému“ riziku poklesu cen. Tato korekce, která by měla vrátit ceny akcií k úrovním před začátkem Trumpovy rally, však nezmění trend býčího trhu. Pro televizi CNBC to uvedl hlavní akciový stratég Goldman Sachs Peter Oppenheimer.

Korekci akciových indexů už během několika posledních týdnů naznačilo mnoho analytiků, ale většina z nich jako důvod uváděla komplikace Trumpova prezidentství a fiasko zdravotní reformy. Oppenheimer ale ve svém prohlášení překvapil zcela jiným zdůvodněním.

„Myslíme si, že spouštěčem poklesu cen akcií nebude politika. Důvody budou spíše přirozený pokles po tak dlouhé rally, zvyšování úrokových sazeb a vysoké valuace, které se v současnosti na trhu vyskytují,“ uvedl to v úterý ještě před zahájením obchodování na Wall Street.

Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

Podle něj však tato korekce nezpůsobí žádnou významnou změnu nálady na trzích. „I pokud korekce nastane, tak nebude znamenat konec býčího trhu. Myslím si, že bude ještě nějaký ten čas pokračovat,“ řekl Oppenheimer.

S prohlášením hlavního stratéga Goldman Sachs je v rozporu úterní odhad Deutsche Bank. Největší německá banka sice uvedla, že neodhlasování zdravotnické reformy nebude mít na akcie až tak velký vliv, tedy pokud nálada na globálních trzích zůstane stále pozitivní, vzápětí ale zdůraznila významnost plánované daňové reformy pro burzovní makléře.

Propad o procento? Počítejte s minimálně pěti, míní investor

„Kolaps daňové reformy by měl na náladu na trzích jistě větší vliv. To zejména kvůli významnosti pro celou americkou ekonomiku,“ uvedla německá banka ve svém úterním emailu klientům.

Predikce vývoje světových trhů je podle Oppenheimera pozitivní. Největší potenciál růstu vidí na evropských trzích, kde začínají pomalu ustupovat politická rizika. Co se týče Spojených států, tak odhaduje, že po zbytek roku se budou tamní akciové trhy pohybovat okolo současných hodnot.

Newsletter