Aktivita centrálních bank a začátek medvědího trhu

Zdroj: Depositphotos

Minulý týden došlo k několikerému zvýšení úrokových sazeb významnými centrálními bankami plus k mimořádnému zasedání guvernérů ECB. Budeme se věnovat Fedu, Swiss National Bank a ECB. K tomu všemu započal medvědí trh akciového indexu S&P 500.

Fed minulou středu zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 % -1,75 %. Jedná se o první zvýšení tohoto rozsahu od roku 1994. Hlasování pro zvýšení bylo v poměru 10:1. Fed nicméně stále věří, že ekonomika nezažije recesi. Paradoxně, zvýšení úrokových sazeb v roce 1994 bylo součástí jediného cyklu zvyšování úrokových sazeb, po kterém od druhé světové války nenásledovala ekonomická recese.

Rozsah zvýšení byl očekáván, na finančních trzích tak k žádné mimořádné reakci nedošlo. Cílem tohoto kroku je snížení inflace na akceptovatelnou úroveň. Stávající míra inflace činí 8,6 %, což je maximum od roku 1981. Fed se zavázal, že se inflace dostane zpět na 2% úroveň.

Zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat. Před měsícem se očekávalo, že do konce roku Fed zvýší úrokové sazby na 2,4 %. Stávající očekávání jsou 3,4 %, u toho v červenci pak trhy očekávají ipravu dalších 75 bodů. Guvernér Powell zdůraznil, že zvýšení o 75 bodů se nestane obvyklým.  Maximum příštího roku je 3,8 %, tedy již pouze malé zvýšení. Odhad pro rok 2024 je nyní velmi nespolehlivý. Členové Fedu odhadují výši úrokových sazeb v rozmezí 2,0 % – 4,0 %, což je nevídaný rozdíl.

Fed zmenšil odhad letošního růstu HDP z 2,8 % na 1,7 %. Pro příští rok ho snižuje z 1,9 % na stejných 1,7 %. Dopad války na Ukrajině předefinoval z nejistého na jistý, viz druhý odstavec jeho zprávy, kde jsou červeně označeny změny ve srovnání s minulou verzí.

Zdroj: Fed, Charles Bridge Investment
Zdroj: Fed, Charles Bridge Investment

V minulém týdnu proběhlo mimořádné zasedání guvernérů ECB. Impulsem bylo skokové zvýšení výnosů italských dluhopisů. ECB se bojí opakování 10 let staré krize, kde se primárně jednalo o země na jihu Evropy (PIGS), kde byly k vidění velké rozdíly mezi výnosy dluhopisů jednotlivých zemí.

Dnes se situace vrací. Výnos italských desetiletých dluhopisů dosáhl v úterý až 4,27 %, což jsou hodnoty razně nad dluhopisy jiných zemí eurozóny. Páteční výnosy dosáhly 1,65 % u Německa, 3,67 % u Itálie a 4,01 % u Řecka. U Španělska činí 2,75 % a u Portugalska 2,71 %.

ECB tak hledá, co dalšího může použít.  Jako jeden z nástrojů bude reinvestice z výnosů dluhopisů nakoupených v rámci podpůrného programu PEPP, aby pomohla ekonomice eurozóny. Jde o 1,7 bilionu euro. Na červencovém jednání guvernérů ECB se očekává první zvýšení úrokových sazeb. Jeho výši i komentáři ke vztahu s výnosy dluhopisů bude jistě věnována o to větší pozornost a ECB musí vymyslet, co s tím.

Pro srovnání – výnos desetiletých dluhopisů Spojených států činí 3,23 %, Kanady 3,41 % a Austrálie 4,13 %. Tyto země však již mají náskok ve zvyšování úrokových sazeb.

K zásadnímu kroku přistoupila minulý týden i Swiss National Bank (SNB). Úrokové sazby neočekávaně zvýšila z -0,75 % na -0,25 %. Jako důvod uvedla boj proti zrychlující se inflaci (ta je aktuálně 2,9 %) a snahu omezit její import. Očekáváno bylo, že si SNB počká na červencové zasedání ECB a podle toho se zachová. SNB nicméně převzala situaci do vlastních rukou a rozhodla se na ECB nečekat. Švýcarské reálné úrokové sazby činí -3,2 % a jsou nejvyšší v Evropě.

Zdroj: Charles Bridge Investment
Zdroj: Charles Bridge Investment

Akciový index S&P 500 se dostal do medvědího trhu. To znamená, že hodnota indexu je alespoň o 20 % menší než dosažené maximum. Toto je přehled všech medvědích trhů od roku 1945 (viz graf). Dosud jich podle agentury Reuters proběhlo 13, 6 z toho s poklesem větším než 30 % a průměrným poklesem 32,6 %.  V tomto tisíciletí dosud proběhly 3, nyní začal čtvrtý. Všechny 3 medvědí trhy tohoto tisíciletí měly pokles větší než 30 %. První medvědí trh (-49 %) táhly technologické akcie (prasklá bublina dot-com), druhý (-57 %) banky a ceny amerických nemovitostí a třetí (-34 %) COVID. První a druhý medvědí trh tohoto tisíciletí jsou zároveň na prvních dvou místech i v celém období od roku 1945.

Zdroj: Charles Bridge Investment, Refinitiv
Zdroj: Charles Bridge Investment, Refinitiv

Tahouny tohoto poklesu lze názorně vidět v grafické podobě. Historické maximum index S&P 500 dosáhl letos 3. ledna. Vývoj od 1. ledna do 17. června je graficky zachycen na obrázku níže.

4Zdroj: Charles Bridge Investment, FinWiz
4Zdroj: Charles Bridge Investment, Finviz

Jak je patrné, medvědí trh je tažen dolů akciemi FANGMAN v doprovodu velkých bank. Sektor, který medvědí trh oddaloval, byly naproti tomu ropné společnosti. Vzhledem k velikosti kapitalizace bude medvědí trh muset být ukončen těmi samými akciemi, které ho do něj srazily. Buď společnosti zvýší své zisky, nebo investoři budou ochotni platit více za 1 dolar zisku. Poté je zde ještě jedna možnost – zpětné odkupy akcií. Při nezměněné tržní kapitalizaci dojde díky menšímu počtu akcí ke zvýšení jejich ceny. Až bude medvědí trh u konce, porovnání těchto tří faktorů bude velmi zajímavé.

Zdroj: Charles Bridge Investment, Fed, Refinitiv, Finviz

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter