Aktivita newyorských podniků vylétla na čtyřletý vrchol. Naděje po propadu průmyslu USA v dubnu

(Aktualizováno 16:12) Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku, známý jako Empire State, ukázal silné zlepšení v náladě mezi průmyslovými podniky. Souhrnný index, založený na květnovém průzkumu, vylétl na 19 bodů při očekávání vzestupu na pouze 5 z 1,3 bodu.

Prudký vzestup vykázaly dílčí indexy nových objednávek podniků i dodávek s růsty na 10,4 bodu a 17,4 bodu. Zlepšení dosáhly také nenaplněné objednávky, zpomalení růstu cen produkce pak vykázal dílčí cenový index.

Regionální indexy Fedu jsou i dobrou indikací pro vývoj zaměstnanosti. Dílčí index zaměstnanosti v newyorském průmyslu se podstatně zlepšil co do počtu zaměstnanců při stabilním vytížení v pracovním týdnu. Podstatné je velmi optimistické nahlížení firem do blízké budoucnosti. Index očekávání pro příštích šest měsíců vylétl hodnotou 44,0 bodu na dvouletá maxima.

K razantnímu překvapení z New Yorku se tak zcela nepřipojuje květnový průzkum vývoje aktivity v průmyslu v oblasti Filadelfie, ač i zde se poklesem hlavního indexu na 15,4 z 16,6 bodu jedná o pozitivní překvapení proti konsensu, počítajícímu s poklesem na 14 bodů a došlo na zlepšení v několika dílčím oblastech.

Index zůstává v kladném teritoriu trvale v posledních třech měsících od února. Mírně níž se nicméně sesouvá dílčí filadelfský index nových objednávek i dodávek. Po boku vývoje v New Yorku také filadelfský index pak potvrdil zlepšení v oblasti zaměstnanosti: 19 % firem v regionu reportuje růst pracovních míst proti 11 %, ohlašujícím snížení počtu zaměstnanců. Nově 31 % proti dubnovým 27 %

Stejně jako v New Yorku také ve Filadelfii je příznivý pohled firem do budoucna. Po dubnovém zaváhání se posunul o 11 bodů výše na dosah úrovně v březnu.

Zcela opačná proti květnovému sentimentu v newyorské oblasti je statistika průmyslové výroby za celé Spojené státy v dubnu. Ta vykázala nejprudší pokles za poslední rok a půl a místo očekávané stagnace po vzestupně revidovaném březnu na 0,9 % zaznamenala 0,6% pokles. Zpracovatelský průmysl, který se vyvíjel celkem solidně v březnu i předchozím únoru, vykázal 0,4% dubnový pokles. S poklesem průmyslu kleslo i využití kapacit – z březnových 79,3 % na dubnových 78,6 %.

Newsletter