Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu letos poprvé oživuje

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v červnu poprvé od začátku roku stoupla. Dostala se nejvýš za posledních sedm měsíců.

Průzkum britské banky HSBC mezi nákupními manažery čínských továren naznačil, že druhá největší světová ekonomika se stabilizuje. Výhledový index pro průmysl v červnu stoupl na 50,8 bodu z květnových 49,4 bodu. Poprvé od prosince tak překonal hranici 50 bodů, která je metou, dělící růst od poklesu. Zároveň jde o číslo nad odhady analytiků. Na úrovni 50,8 bodu byl index naposledy v listopadu.

Čína v posledních měsících podnikla řadu kroků na podporu ekonomiky. Vláda na příklad rozhodla snížit daně pro malé podniky a urychlit výstavbu železnic. Mnoho analytiků ale přepokládá, že Peking bude muset přistoupit v příštích měsících k dalším opatřením, aby kompenzoval rizika, která přináší ochlazující trh s bydlením a přetrvávající oslabení ve vývozu.

Čínská ekonomika v prvních třech měsících roku zpomalila meziroční růst na 7,4 procenta ze 7,7 procenta v předchozím čtvrtletí. Čínská vláda letos očekává růst kolem 7,5 procenta. Analytik vlivného čínského ústavu Žen Ce-pching na konci května uvedl, že ekonomika přeřazuje z velmi rychlého růstu na středně rychlý růst. Jeho tempo by prý v příštích až třech letech mohlo zpomalit až na pět procent.

Newsletter