Algoritmus JPMorgan pozná, že chcete v práci škodit

Tradeři z Wall Street jsou ohroženi počítači, které jejich práci zvládají rychleji a navíc levněji. Nyní se však zaměstnanci ve finančním sektoru musejí obávat něčeho jiného – algoritmu, který zjišťuje, zda se chovají tak, jak mají. JPMorgan přichází s programem, který, podle Sally Dewarové – vedoucí regulačních záležitostí pro Evropu, odhalí nepoctivého zaměstnance ještě dřív, než „sejde na scestí“. Do nového softwaru budou převedeny desítky vstupů, včetně těch, na nichž se dá zjistit, zda pracovníci obcházejí firemní postupy, porušují pravidla obchodování nebo prolamují limity tržního rizika.

Program JPMorgan nabízí pohled do budoucnosti Wall Street. Momentálně je testován zejména v tradingu. Během roku 2016 se však bude postupně šířit do celé oblasti globálního investičního bankovnictví. Odvětví, které se vzpamatovává z pokut v řádech miliard dolarů za jednání zaměstnanců, kteří zneužili své postavení, podvedli klienty či napomáhali kriminálníkům se obrací na technologie, aby samo sebe lépe chránilo a to nejen od vysokých účtů za právní služby. Pokud se to nepovede, bude přibývat munice pro ty, kteří tlačí na oddělení tradingu a retailových bank.

Automatizovaný dohled je pro společnosti z Wall Street nezbytný, zní od zainteresovaných. Faktem je, že skrze každou banku proudí ročně miliardy e-mailů a není v lidských silách tyto věci kontrolovat, poznamenal Tim Estes, ředitel Digital Reasoning Systems Inc. Technologie, která předpovídá lidské chování podobně jako Tom Cruise ve sci-fi filmu „Minority Report“, vyvolává ale i etické otázky. „To, o co se snaží, je předpověď chování lidí,“ řekl Mark Williams, bývalý kontrolor Fedu, který nyní přednáší na Questrom School of Business, patřící pod Bostonskou univerzitu. „Tyto snahy se mohou snadno zvrtnout. Dáte někomu výpověď za něco, co ještě neudělal?“ varuje. Dewarová však ujišťuje, že objektivnímu přístupu ve sledování zaměstnanců v JPMorgan bude kladena „mimořádná pozornost“.

Banka neodtajnila všechny vstupy, které bude do svého prediktivního programu používat a ani to jaké kroky přijme v případě podezření některého zaměstnance.

Newsletter