Alibaba krouží kolem blockchainu, Malajci kolem bitcoinu

Technologie blockchain je poprvé testována čínským Ant Financial. Ten je majetkově propojen s Alibabou. V Malajsii stoupá zájem o bitcoin. Dvě témata FinTech Daily.

Čínský Ant Financial testuje technologii blockchain 

Čínský FinTech obr Ant Financial, jenž je dceřinou společností všem známé Alibaby, poprvé testuje technologii blockchain pro vybudování více transparentního procesu darování peněz.

Charitativní platforma skupiny – Ant Love bude používat technologii blockchain pro sledování dárcovství na projekt, jenž je financován prostřednictvím webu.

„Snažíme se s tímto pilotním projektem přinést uživatelům malé a příjemné změny,“ řekl Cheng Li z Ant Financial na FinTech Bund Summit, který se konal v Šanghaji.

„Pokud se vše podaří, důvěra v technologii blockchain může pomoci v budoucnu vybudovat charitativní platformu, která je více důvěryhodná, otevřená a transparentní.“

Blockchain je distribuovaná databáze, která podporuje virtuální měnu bitcoin. Tato technologie se ale uplatňuje ve větší míře i na ostatní transakce s aktivy, jako je zlato nebo diamanty. Blockchain vytváří neměnný záznam transakcí, který je transparentní a lze jej vysledovat.

Ant Financial je druhou největší soukromou finančně-technologickou společností na světě (větší je pouze Uber) provozující platební online platformu Pay Pal-esque Alipay, která se může pochlubit stovkami milionů uživatelů a 68 procentním podílem na čínském trhu. Provozuje také vlastní fond peněžního trhu a také svou vlastní banku.

„Pevně ​​věříme, že technologie je klíčem k podpoře rovného přístupu k finančním službám v Číně i mimo ni,“ řekl prezident Ant Financial Eric Jing.

„Vyvinuli jsme širokou škálu produktů a služeb, které pokrývají platby, úvěry, pojištění a správu majetku. U všech našich produktů je cílem pro naše zákazníky zjednodušit proces, který umožňuje přístup k finančním službám celým masám a ne pouze jen některým.“

Bitcoinu se v Malajsii daří

Rostoucí finanční korupce a oslabování měny stále více tlačí lidi k používání alternativních finančních systémů, jako je bitcoin. Není divu, že se bitcoinu daří právě v Malajsii.
 

1 Malaysia Development Bhd nebo taky 1MDB je populárním investičním nástrojem, jenž byl zřízen státem v roce 2009, který proměnil Kuala Lumpur v globální finanční centrum. V roce 2015 se však objevily problémy a Kuala Lumpur vynechalo splátky svých dluhopisů.

Po rozruchu ohledně korupčních obvinění byla poradní rada 1MDB řízena malajsijským premiérem Najibem Razakem v květnu 2016 rozpuštěna a jmenována rada nová.
 

Korupcí nasáklé transakce 1MDB, které byly spravovány za použití veřejných peněz, zanechaly obyčejné Malajsijce frustrované. Určité závazky 1MDB jsou zaručeny malajskou vládou a selhání 1MDB nepochybně zvýší schodek rozpočtu Malajsie.

Malajsijský Ringgit neustále oslabuje už od počátku roku 2015, a to díky nízkým cenám komodit (zejména ropy) a skandálu obklopující 1MDB. Na druhou stranu se v Malajsii výrazně zvýšily objemy obchodů v bitcoinech, jak ukazuje graf níže.

Zvýšená poptávka po bitcoinech není v případě Malajsie žádným překvapením. Obyvatelé jakékoli země s oslabenou ekonomikou a ztracenou vírou ve vlastní vládu se vždy začali více obracet k alternativním měnám – aktuálně je v kurzu bitcoin. Je tím tak vyjádřena silná nedůvěra nejen ve vládu, ale i ve vlastní národní měnu.

Tento vzor byl opakován v zemích od Zimbabwe až po Venezuelu. Na rozdíl od roku 1990 už nemusejí být osudy občanů svázány s bohatstvím dané země. Bitcoin jim poskytuje jednu z únikových cest. Je na čase, aby si to vlády začaly uvědomovat.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter