Alibaba rekordmanem na jak dlouho? Čína chystá další obří IPO

Jméno Alibaba se do paměti investorů vrylo jako symbol rekordního vstupu na volně obchodovaný trh. IPO čínského internetového obra vyneslo v loňském září celkem 25 miliard dolarů, čímž společnost dosáhla na celosvětové prvenství. To ale nemusí trvat dlouho – na trh míří šestá největší banka Číny a výnos z primární emise je odhadován přesně na 25 mld. dolarů.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Záměr uvedení akcií PSBC, která je v současnosti v rukou státní pošty China Post Group, již podle zdroje China Daily schválilo tamní ministerstvo financí. IPO banky Postal Savings Bank of China (PSBC) by se podle čínských médií mělo uskutečnit v roce 2016 a svým výnosem může Alibabu těsně překonat. O konkrétní burzovní platformě, kde by se s akciemi PSBC mělo obchodovat, zatím média mlčí.

V předstihu navíc banka plánuje do konce června letošního roku nabídnout podíl strategickým investorům – prodejem zhruba 15 % akcií s výnosem 6 mld. dolarů. Deník Financial Times již dříve přinesl informaci, že PSBC jedná se skupinou potenciálních investorů. Padla jména s Alibabou spřízněné skupiny Zhejiang Ant Small & Micro Financial Services, amerických private equity fondů Blackstone či KKR & Co., Australia & New Zealand Banking a singapurského fondu Temasek Holdings.

Banka PSBC za bezmála 8 let své existence dosáhla na šesté místo v žebříčku největších věřitelů v zemi, v loňském roce s objemem aktiv 6,3 bilionu juanů (zhruba 1 bil. dolarů). Banka se chlubí širokým dosahem 40.000 poboček, největším v rámci tamního bankovního sektoru.

Alibaba prodala bondy za 8 mld. dolarů. Zájem byl 7násobný

Krátká připomínka loňského primárního úpisu akcií Alibaba na americké burze NYSE: Podle prvních informací společnost upsala 320 milionů kusů akcií při ceně 68 dolarů za kus, čímž od investorů získala 21,8 mld. dolarů. Tím se IPO stalo největším v historii USA. Celosvětové prvenství, které do té doby patřilo čínské Agricultural Bank of China (rok 2010, výnos IPO 22,1 mld. dolarů), Alibaba obsadila díky bankám podílejícím se na úpisu, které využily tzv. „greenshoe“ opci, opravňující je k prodeji dodatečných 48 mil. akcií. Původní velikost úpisu tak vzrostla o 15 % a výnos z IPO tak vyšplhal na rekordních 25 miliard dolarů.

Akcie Alibaby od začátku roku ztratily bezmála 19 %, oproti první tržní ceně z loňského září (94 USD/akcii) se titul obchoduje slabší o zhruba 10 % (včerejší závěr 84,69 USD). 

Newsletter