Alibaba výsledkový debut zvládla. Růst tržeb nad očekáváním

Čínský nováček na americké burze NYSE a rekordman na trhu primárních emisí, internetový gigant Alibaba, měl dnes premiéru v rámci výsledkové sezóny. A co se hlavních údajů týče, minimálně nezklamal. Kvartální zisk na očekávání, tržby nad ním. Akcie po reportu vylétly v premarketu o bezmála 4 % výš, trh ale posléze svou euforickou reakci postupně „umravnil“ a dochází i k výběru zisků.

Za druhý kvartál (ke konci září) svého fiskálního roku společnost dosáhla očištěného zisku na akcii ve výši 45 centů, přesně dle konsensu (FactSet a Reuters). Tržby meziročně vzrostly o 54 procent na 2,74 miliardy dolarů a překonaly očekávaných 2,61 mld. USD. Objem internetových nákupů pokračoval v růstu, což posílilo zájem inzerentů, daří se navíc navyšovat tržby plynoucí z mobilních služeb. Tahounem je čínský trh, kde objem prodejů meziročně vzrostl o 49 procent a počet aktivních uživatelů o 52 procent. Celkový počet uživatelů na roční bázi vzrostl na 307 milionů z 279 mil. ke konci června.

Celkový čistý zisk za čtvrtletí činil 494 mil. USD, což je v přepočtu na akcii 20 centů. Úrovně 45 centů bylo dosaženo očištěním o určité nákladové položky. Zisková marže Alibaby, kterou firma převyšuje většinu svých konkurentů, ve čtvrtletí meziročně klesala v důsledku investic do expanze služeb pro smartphony a tablety. Alibaba je další firmou, na jejíž výsledky dopadá přechod uživatelů od PC k přenosným zařízením, kde jsou ceny za inzerci nižší.

Alibaba vstoupila na akciový trh 19. září a výnosem z primární emise celkem přesahujícím 25 mld. USD se stala celosvětovou jedničkou. Její akcie se obchodují nad 100 dolary, tedy vysoko nad emisní cenou 68 USD.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Newsletter