„All in“ aneb proč je lepší vsadit všechno a hned

Každý investor si přeje co nejpřesnější načasování vstupu na trh. Cílem je nakoupit levně a prodat draho. Bohužel, investování není tak snadné. Co investor, to specifická strategie, kterou používá k nákupu jednotlivých akcií. Otázkou je, zda investovat hned a všechno nebo pouze část a počkat si na další vývoj. Seth J. Masters, autor píšící pro server AllianceBernstein Blog, se ve své studii zaměřil na porovnání třech investičních strategií. Na základě analýzy historických dat pak představil tu nejlepší z nich.

Tři základní strategie dle Masterse jsou: vsadit všechno a hned, vsadit pouze část a poté pravidelně přihazovat stejné částky, držet pouze hotovost. Zatímco strategie „vsadit část a poté přihazovat“ je v průměru výnosnější, než když investoři drží pouze cash, vítězem na celé čáře se stává strategie „all in“ aneb všechno a hned. Masters to odůvodňuje tím, že „akciové trhy mají v průběhu času tendenci růst, díky čemuž jsou pak okamžité investice v průměru výnosnější.“ Naopak ty rozložené znamenají, že investor stále drží určitý objem volných prostředků a tak může propásnout perfektní příležitost.

Svou teorii pak Masters dokazuje na statistickém měření výnosů akciového indexu S&P 500 od roku 1926 až 2013. Průměrná roční výkonnost indexu během tohoto období dosahovala v případě strategie „all in“ výnosu 12,2 %. Částečná investice s pravidelným dohazování pak ročně vynesla 8,1 % a držení hotovosti přineslo ročně 4 % (viz. Graf.č1). Klíčovým parametrem je zde doba trvání samotné investice.

Dobu otevřené pozice pak vyzdvihuje i David Rosenberg, hlavní ekonom společnosti Gluskin Sheff and Associates. Poukazuje přitom i na otázku korekcí na trhu. „Korekce jsou nedílnou součástí investičního procesu. Postupně přicházejí a odcházejí. Vždy je potřeba se hluboce nadechnout a uvědomit si, že nejdůležitější není načasování vstupu na trh, ale čas na něm strávený.“

Pokud tedy vlastníte zajímavý obnos peněz a hodláte ho investovat, možná by nebylo od věci zkusit si vlastní „all in“. Avšak pozor na základní premisu investování: nikdy neinvestujte pouze na základě historických výsledků!

Newsletter