Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Amazon (-12 %) platí krutým pádem za dravý růst

Klíčový internetový prodejce Amazon utrpěl propad svých akcií až o více jak 12 procent pod 275 dolarů za akcii po slabých kvartálních výsledcích a strašném výhledu pro poslední čtvrtletí, obsahující klíčovou vánoční sezónu. Po závěru amerického obchodování titul odepisuje trojnásobek toho, co ztratil do dneška – řádného závěru – v letošním roce. Akcie Amazon reagují na výsledky propadem podruhé v řadě, tržní cena znamená více než roční dno.

Kvartální ztráta vyšplhala na 427 milionů dolarů či 95 centů na akcii po ztrátě pouze 41 milionů dolarů či 9 centů na akcii před rokem. Políčkem investorům je ale především výhled na poslední kvartál roku. V něm Amazon nově čeká tržby mezi 27,3 až 30,3 miliardy dolarů. Spodní okraj je o více než dvě miliardy dolarů pod nejvíce pesimistickými odhady analytiků při tržním konsensu 30,39 mld. USD.

Ve čtvrtletí právě uzavřeném Amazon tržby meziročně zvedl o pětinu ze 17,09 na 20,58 miliardy dolarů. S o to menších pochopením se setkává ztráta na akcii.  

Raketa. Jen držet směr…

A teď jiný pohled na věc. Amazon dodává růst tržeb o pětinu nebo víc posledních pět čtvrtletí v řadě. Jde o razantně rostoucí firmu, která potřebuje investovat do svého rozvoje a opakovaně po výsledcích propadá na zklamání na úrovni čistého zisku. Provozní cash flow je ale za poslední rok vyšší o víc než 15 procent.

To, čeho se část investorů bojí, jsou mohutné investice, dláždící lichou cestu. Amazon spustil nový objednávací systém pro mobilní zařízení, pronájem a online prohlížení e-knih, uvedl vlastní set-top box a dokonce chytrý telefon. Má to dělat? V hospodaření firmy se také odrazily spory s vydavatelstvím Hachette právě o nacenění elektronických knih.

Jsou to právě investice, které drtí čistou úroveň hospodaření. A to analytici připisují šéfovi firmy Jeffu Bezosovi. Jsou to podle nich jeho vize, které vyžadují růst na či za hranou. Amazon na této vizi buď vzlétne, nebo zcela padne.

Newsletter