Američané otevírají peněženky. Chvilková euforie na dolaru

Pozitivní vývoj na trhu práce a nižší ceny paliv se zřejmě začínají konečně projevovat v chuti Američanů vyrazit do obchodů a utrácet. Ukazují to zveřejněné tržby v maloobchodě, které po dubnové takřka stagnaci obrátily v květnu v růst. A co víc, ochota spotřebitelů otevírat peněženky nepřichází pouze v autosalonech, ale už více plošně.

Euforie z dobrých dat se dostavila na dolaru, který dnes v průběhu dne zvolna sílí proti euru a po oznámení slušných tržeb v maloobchodě prolomil hranici 1,12, aby posunul své dnešní maximum na 1,1182 EURUSD). Část 1procentního zisku nicméně rychle smazal a obchoduje se poblíž 1,1250 EURUSD. Dnešní údaj je další z řady důvodů, proč by Fed mohl přistoupit k růstu sazeb ještě v letošním roce – varování Mezinárodního měnového fondu i Světové banky navzdory.

Světová banka: Zlatá éra rozvojových trhů končí

MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

Květnové maloobchodní tržby se oproti dubnu zvýšily o 1,2 procenta, přesně v souladu s očekáváním analytiků. Původně velmi slabý dubnový údaj, který informoval o stagnaci, byl mírně vylepšen na 0,2procentní růst. 1,1procentní růst za březen byl upraven také výš a to na 1,5 procenta.

Prodej aut zůstal nadále klíčovou složkou maloobchodních tržeb, po očištění od něj nicméně maloobchod rostl o procento, nad očekávaných 0,8 procenta. Pozitivně k růstu přispěly především segmenty oděvů a stavebních materiálů. Bez zahrnutí aut i paliv vzrostl maloobchod o 0,7 procenta.

Newsletter