Američané přivírají peněženky, firmy konta. Ekonomika zvolnila

Největší světová ekonomika na konci loňského roku zvolnila tempo svého růstu. Zatímco ve třetím čtvrtletí roku 2015 rostla o dvě procenta mezikvartálně, na konci roku už jen o 0,7 procenta. Útlum přišel jak ze strany spotřebitelů, kteří přivřeli peněženky, tak firem, které utlumily investice a zasáhly do zásob. Americký dolar reaguje výrazným zpevněním k euru od 1,0920 pod 1,0870 EURUSD.

Brzdy pro americkou ekonomiku? zvolňující mezinárodní obchod, silný dolar, propad cen ropy a útlum těžebního sektoru ve Spojených státech. Za celý rok se americká ekonomika zvedla o 2,4 procenta při nejsilnějším růstu spotřebitelských výdajů za poslední dekádu. To přes krutou zimu, která ekonomiku zasáhla v úvodu loňského roku.

Americké firmy utlumují stav zásob zejména tváří v tvář slábnoucímu exportu. Výdaje domácností zmírnily růst ze 3 % na 2,2 %. Podnikatelské investice klesly o 1,8 %, poprvé od třetího čtvrtletí roku 2012. V tom loňském přitom rostly o 2,6 %.

Obchodní schodek narostl na 566,1 miliardy dolarů a z růstu americké ekonomiky odebral půlprocento. Fed na svém zasedání v tomto týdnu rozhodl v lednu znovu nezvyšovat sazby po prosincové změna u klíčové do pásma 0,25-0,5 % z 0,0-0,25 % – poprvé za takřka dekádu. Po čerstvých datech o růstu americké ekonomiky analytici ihned tlumí své sázky, že by Fed opětovně zvýšil sazby v březnu. Pravděpodobnost, vtělená do konsensů na trhu, říká: nestane se tak.

Newsletter