Američané spoří nejvíce za dva roky, útrata téměř neroste

Výdaje amerických spotřebitelů v únoru jen těsně rostly, což vrhá stín na udržitelnost oživování největší ekonomiky světa. Nákupy spotřebitelů v ní mají jasně klíčovou úlohu, tvoří zhruba 70 procent výkonu ekonomiky.

Osobní spotřeba v únoru vzrostla o mezních 0,1 %, po 0,2% poklesu v lednu. Po očištění o inflaci spotřeba dokonce poprvé po téměř roce klesla, a to o 0,1 %. Analytici očekávali růst osobních výdajů o 0,2 %, stejnou měrou pak po očištění o vývoj cenové hladiny. Za slábnutím spotřebitelského sektoru stojí do značné míry tuhá zima, která omezila cesty Američanů do obchodních center. Zeslábla poptávka zejména po dražším zboží typu automobilů, zatímco nízké teploty přidaly na účtech za energie.

Oproti výdajům rostly silněji osobní příjmy, které se za stejný měsíc zvýšily o 0,4 %, tedy stejným tempem jako v lednu (po revizi) a rychleji oproti očekávaným 0,3 %. Růst mezd zpomalil z 0,6 % v lednu na poloviční tempo.

Ruku v ruce s opatrností ohledně utrácení jde vyšší ochota spořit. Míra úspor v USA se v minulém měsíci zvýšila na 5,8 procenta, Američané celkem naspořili 769 miliard dolarů, nejvíce od prosince 2012.

Růst americké ekonomiky brzdí, zisky firem oslabil dolar

Podle poslední revize rostla americká ekonomika v loňském posledním čtvrtletí o 2,2 %, čímž zklamala očekávání analytiků a ekonomů. Jde o citelné zpomalení růstu z 5 procent ve třetím kvartálu. Růst spotřeby byl nicméně v závěru roku pozitivní zprávou (+4,4 %), zatímco firemní zisky klesly o 1,6 %. Vlivem silného dolaru a levné ropy je výraznější pokles zisků očekávání pro nadcházející výsledkovou sezónu za 1Q15.

Ropa a dolar. Zisky amerických firem po 6 letech klesnou

Zprávu o opatrnosti amerických spotřebitelů může být, jako každý nepřesvědčivý signál z ekonomiky, si lze vyložit jako argument pro pozdější růst amerických sazeb, což dodává sílu akciovému trhu. Futures na Wall Street krátce před otevřením rostou o 0,2 až 0,5 %. Sílí i dolar, proti euru zhruba o 0,6 % a obchoduje u 1,082 EURUSD.

Newsletter