Američanů s dávkami v nezaměstnanosti je nejméně za 7 let, týdenních žádostí ubývá

O podporu v nezaměstnanosti zažádalo za poslední sledovaný týden méně Američanů. Počet žádostí za týden končící 14. června klesl dle ministerstva práce USA o 6 tisíc na 312 tisíc. Údaj se příliš neliší od mediánu odhadů ekonomů v průzkumu Bloomberg na úrovni 313 tisíc, přičemž rozpětí odhadů bylo 295 tis. až 321 tis. Údaj za předchozí týden byl mírně revidován na 318 tis. z původně oznámených 317 tis.

Celkový počet Američanů pobírajících dávky v nezaměstnanosti se zároveň snížil na nejnižší úroveň za bezmála sedm let. Jejich počet za týden končící 7. června klesl o 54 tisíc na 2,56 milionu, což je nejméně od října 2007.

Pokles nových žádostí o podporu lze do značné míry přičíst rychlejší tvorbě pracovních míst. Ta v předchozím měsíci květnu dle posledních údajů ADP polevila, když se zaměstnanost v soukromém sektoru v USA proti dubnu zvýšila o 179 tisíc míst po silném dubnovém růstu o 220 tisíc.

Fed včera po 2denním zasedání uvedl, že americká ekonomika v současných měsících oživila, trh práce vykazuje další zlepšení, avšak nezaměstnanost zůstává vysoká. Centrální banka zlepšila výhled pro míru nezaměstnanosti na 6,0 až 6,1 procenta oproti původnímu očekávání 6,1 až 6,3 procenta. Spíše holubičí rétorika nahrává předpokladu, že k urychlení načasování utažení měnových podmínek nedojde.

Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

Tvorba nových pracovních míst ve Spojených státech v květnu polevila po silném dubnu

Newsletter