Americká ekonomika byla ve 3Q v tempu, revize přinesla zlepšení

Zvolnění růstu americké ekonomiky bylo ve třetím čtvrtletí roku ještě méně výrazné, než napovídal první odhad. Podle právě zveřejněného upraveného údaje, dosáhl růst hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky v přepočtu na celý rok tempa 3,9 %. První, na konci října zveřejněná statistika přitom informovala o 3,5% růstu a analytici očekávali její sestupnou revizi na 3,3 % (rozpětí odhadů 2,8 až 3,8 %).

Americký dolar reagoval na zveřejnění vzestupné revize HDP vůči euru posílením až k 1,2400. Evropské akciové trhy drží zisky (DAX +1,1 %) a futures na Wall Street rostou o 0,2 až 0,3 %.

Silnější přispění spotřebitelů

Silněji oproti prvotním odhadům přispěla soukromá spotřeba. Spotřebitelské výdaje, které tvoří asi 70 procent americké ekonomiky, se zvýšily o 2,2 %, tedy rychleji oproti prvnímu odhadu 1,8 % i poslednímu očekávání na úrovni 1,9 %.

Americká ekonomika drží vysoký růst i ve třetím čtvrtletí

Větší prostor pro výdaje spotřebitelů mimo jiné uvolňuje levnější ropa, která podporuje i automobilový sektor. Dnes zveřejněná zpráva nabídla také první pohled na zisky amerických korporací. Celkový hrubý zisk firemního sektoru podle ní v minulém čtvrtletí vzrostl o 2,1 procenta, růst tak výrazně zpomalil z 8,4 procenta ve 2Q. Investice firem se v přepočtu na celý rok zvýšily o 6,2 procenta (revize předchozího odhadu 4,7 procenta).

Americká ekonomika zaznamenala nejsilnější půlrok za dekádu, tedy od druhé poloviny roku 2003. Ve druhém čtvrtletí rostla v přepočtu na celý rok o 4,6 %, tempem nejrychlejším od roku 2011.

V rámci dnešního reportu byla revidována výše osobních příjmů ve druhém kvartálu. Úroveň mezd se zvýšila o 52 miliard dolarů, proti předchozímu odhadu 102,5 mld. USD. 

Newsletter