Americká ekonomika dál čile tvoří pracovní místa

Schopnost americké ekonomiky tvořit pracovní místa zůstává silná. Alespoň podle dnes zveřejněné červencové zprávy z trhu práce, která je hlavní makroekonomickou událostí týdne v zámoří. V americké ekonomice (mimo zemědělství) podle ní v uplynulém měsíci vzniklo 215 tisíc nových pracovních míst.

Údaj sice zaostává o 10 tis. za konsensem trhu, nicméně zůstává bezpečně nad 200 tisíci. V letošním roce největší světová ekonomika vytváří zatím v průměru zhruba 211.000 míst měsíčně. To je sice o něco méně než v minulém roce, je to ale stále solidní tempo.

Pozitivně navíc vyznívají zpětné revize za červen (z 223 na 231 tis.) i květen (dokonce na 260 tis.!). Míra nezaměstnanosti přitom setrvala na sedmiletém minimu 5,3 procenta. Tato čísla jsou dalším vodítkem pro rozhodnutí centrální banky Fed o prvním zvýšení sazeb za devět let. V úvahu stále připadá již příští, tedy zářijové zasedání.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Určitou vráskou na dobře laděných datech z trhu práce zůstává vývoj mezd, respektive jejich slabý růst. Průměrná hodinová mzda v červenci meziročně vzrostla o 2,1 %, tempo tak zaostalo za očekáváním 2,3 %. Růst mezd je tak stále výrazně pod úrovní tempa 3,5 procenta, které ekonomové spojují se stavem takzvané plné zaměstnanosti.

Dolar nicméně reagoval posílením vůči euru, aktuálně o zhruba 0,4 % na 1,088 EURUSD. Sílící dolar se obvykle pojí se sázkou očekávání růstu sazeb.

První indicie z amerického trhu práce. Dolar (chvíli) nad 1,09

Dnešní zpráva z trhu práce je optimističtější než středeční indicie, kterou nabídla společnost ADP, která je pravidelným poskytovatelem dat v podobě tvorby míst v soukromém sektoru. Tam podle ní v červenci vzniklo 185 tisíc pracovních míst, nejméně od dubna (trh čekal silnější údaj 215 tis. míst). Dnešní vládní zpráva při rozkladu jednotlivých složek informuje o vzniku 210 tis. míst v soukromém sektoru.

Newsletter