Americká ekonomika: Nejvíc míst od půlky roku. Co na to Fed?

Americký soukromý sektor vytvořil v listopadu zhruba 217 tisíc nových pracovních míst. To byl nejvyšší nárůst od letošního června, uvedla dnes soukromá organizace ADP. Trhy číslo napjatě očekávali, protože je jedno z posledních, které může ovlivnit Fed v jeho prosincovém rozhodnutí ohledně sazeb. Analytici  v průměru odhadovali, že vznikne 190 tisíc nových příležitostí. ADP upravila údaj za říjen na 196.000 z původně oznámeného nárůstu o 182.000 míst.

Zpráva ADP vychází dva dny před klíčovými vládními údaji o listopadovém vývoji celého amerického trhu práce. Analytici odhadují, že ekonomika vytvořila zhruba 200 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech.

„Současné tempo tvorby pracovních míst je nyní dvojnásobkem toho, co je zapotřebí k absorbování přírůstku populace v produktivním věku,“ uvedl k údajům ekonom Mark Zandi ze společnosti Moody‘s Analytics, která na zprávě s ADP spolupracuje. „Ekonomika se rychle blíží ke stavu plné zaměstnanosti a dosáhne jej nejpozději v létě příštího roku,“ dodal Zandi.

Tvorba míst byla silná ve všech segmentech z hlediska velikosti firem. Naprostou většinu míst ale vytvořil sektor služeb, kde vznikly asi 204 tisíce míst.

V říjnu američtí zaměstnavatelé po dvou slabých měsících zrychlili tvorbu pracovních míst na 271 tisíc nových příležitostí, nejvíce od loňského prosince. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,0 procenta, což bylo nové minimum za sedm a půl roku.

Dnešní údaje potvrzují vyhlídky na to, že americká centrální banka (Fed) přistoupí v polovině měsíce ke zvýšení úrokových sazeb. Měnový výbor Fedu dal na říjnovém zasedání najevo, že v případě příznivého vývoje ekonomiky by mohl v prosinci zvýšit základní krátkodobou úrokovou sazbu, která je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou. Její zvyšování Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním trhu práce.

Dnes ve 20:00 zveřejní Fed takzvanou Béžovou knihu. Ta obsahuje zprávy regionálních Fedů o stavu americké ekonomiky v jednotlivých distriktech, spravovaných oblastech. Trhy je dokument napjatě očekáván, neboť je podkladem pro následné rozhodování Fedu o nastavení sazeb a celkově měnové politiky.

Newsletter