Americká ekonomika roste ještě dravěji. Podporou zisky firem i investice

Ekonomika Spojených států ve druhém kvartále roku rostla 4,2% tempem v přepočtu na celý rok a vymanila se tak z 2,1% poklesu v úvodu roku, ukázal dnešní zpřesněný odhad. Růst je tak ještě dravější místo očekávané lehké revize níž na 3,9 %.

Místo očekávaného poklesu na 2,4 % byl navíc potvrzen 2,5% růst soukromé spotřeby jako klíčové složky americké ekonomiky, znamenající zhruba 70 procent jejího výkonu.

Zlepšila se kupní síla amerických spotřebitelů. Disponibilní příjmy, očištěné o inflaci, ve čtvrtletí rostly 4,2% tempem po 3,4% vzestupu v první čtvrtině roku. Hrubý domácí příjem, který odráží veškeré příjmy spotřebitelů, firem a vlády, rostl nejprudším tempem od úvodu roku 2012.

Podpora investic a firemních zisků

Korporátní zisky v americké ekonomice rostou 8% tempem, nejsilnějším za poslední čtyři roky. Firemní investice pak 8,1% tempem, nejvýrazněji za poslední dva roky. Spotřebitelské výdaje jako nejsilnější složka americké ekonomiky jsou opřeny zejména o růst zboží dlouhodobé spotřeby, kam spadají třeba prodeje aut, nejvýraznější za posledních pět let. Tomu odpovídá růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který reportují firmy.

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Britská show spustila raketový růst objednávek amerického průmyslu

Silný růst důvěry amerických spotřebitelů pokračuje

Příznivá je z dnešních dat také samostatná statistika týdenních žádostí o podpory v nezaměstnanosti. Nových žádostí bylo 298 tisíc při očekávání dle Bloomberg 300 tisíc, pokračujících 2527 tisíce při očekávání 2510 tisíc, což je stále na dosah 2502 tisíce z předchozího týdne.

Data z americké ekonomiky podpořila dolar. Ten se z úrovní u 1,3220 EURUSD přesunul až pod 1,3180. Data o výkonu nejsilnější ekonomiky světa vyvážila vzestup napětí, vyvolaný Ukrajinou. Její prezident Porošenko řekl, že na východ země vpadla ruská vojska. To spustilo propad akciových trhů v Evropě, který se později výrazněji soustředí na středoevropský region.

Trhy padají. Dle prezidenta Porošenka na Ukrajinu vtrhla ruská vojska

Evropské trhy stahuje další ukrajinská kapitola, Prahu hlavně Erste

Newsletter