Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Americká ekonomika roste ještě dravěji. Podporou zisky firem i investice

Ekonomika Spojených států ve druhém kvartále roku rostla 4,2% tempem v přepočtu na celý rok a vymanila se tak z 2,1% poklesu v úvodu roku, ukázal dnešní zpřesněný odhad. Růst je tak ještě dravější místo očekávané lehké revize níž na 3,9 %.

Místo očekávaného poklesu na 2,4 % byl navíc potvrzen 2,5% růst soukromé spotřeby jako klíčové složky americké ekonomiky, znamenající zhruba 70 procent jejího výkonu.

Zlepšila se kupní síla amerických spotřebitelů. Disponibilní příjmy, očištěné o inflaci, ve čtvrtletí rostly 4,2% tempem po 3,4% vzestupu v první čtvrtině roku. Hrubý domácí příjem, který odráží veškeré příjmy spotřebitelů, firem a vlády, rostl nejprudším tempem od úvodu roku 2012.

Podpora investic a firemních zisků

Korporátní zisky v americké ekonomice rostou 8% tempem, nejsilnějším za poslední čtyři roky. Firemní investice pak 8,1% tempem, nejvýrazněji za poslední dva roky. Spotřebitelské výdaje jako nejsilnější složka americké ekonomiky jsou opřeny zejména o růst zboží dlouhodobé spotřeby, kam spadají třeba prodeje aut, nejvýraznější za posledních pět let. Tomu odpovídá růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který reportují firmy.

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Britská show spustila raketový růst objednávek amerického průmyslu

Silný růst důvěry amerických spotřebitelů pokračuje

Příznivá je z dnešních dat také samostatná statistika týdenních žádostí o podpory v nezaměstnanosti. Nových žádostí bylo 298 tisíc při očekávání dle Bloomberg 300 tisíc, pokračujících 2527 tisíce při očekávání 2510 tisíc, což je stále na dosah 2502 tisíce z předchozího týdne.

Data z americké ekonomiky podpořila dolar. Ten se z úrovní u 1,3220 EURUSD přesunul až pod 1,3180. Data o výkonu nejsilnější ekonomiky světa vyvážila vzestup napětí, vyvolaný Ukrajinou. Její prezident Porošenko řekl, že na východ země vpadla ruská vojska. To spustilo propad akciových trhů v Evropě, který se později výrazněji soustředí na středoevropský region.

Trhy padají. Dle prezidenta Porošenka na Ukrajinu vtrhla ruská vojska

Evropské trhy stahuje další ukrajinská kapitola, Prahu hlavně Erste

Newsletter