Americká ekonomika roste nejprudčeji od roku 2011

(Rozšířeno 15:07) Třetí a poslední údaj o americkém HDP ve druhém čtvrtletí roku posunul růst nejsilnější ekonomiky světa ještě výš, ze 4,2 % na 4,6 % v přepočtu na celý rok. To je tempo, neviděné od roku 2011.

Vzestup dynamiky růstu americké ekonomiky je v souladu s odhady ekonomů dle Bloomberg. Zklamáním je ale, byť rostoucí, soukromá spotřeba, jako klíčová komponenta růstu celé ekonomiky. Očekáváno bylo, že finální údaj růst výdajů u spotřebitelů přepočte na 2,9 procenta, ten ale zůstal na úrovni 2,5 procenta. Spotřebitelské výdaje se podílejí na výkonu americké ekonomiky ze zhruba 70 %.

Výrazněji do celkového růstu ekonomiky promlouvají firemní investice s růstem o 9,7 procenta, když druhý údaj hovořil o 8,4% tempu růstu. O silných 11,2 % (po revizi z 10,7 %) rostou výdaje firem na běžné vybavení.

Zásoby firem vzrostly na 84,8 miliardy dolarů v přepočtu na celý rok a do HDP přispěly silou 1,42 procenta.

Ekonomové a analytici v konsensu Bloomberg nyní odhadují, že americká ekonomika ve druhé polovině roku 2014 poroste tempem, překračujícím 3 procenta.

Nejčerstvějšími měsíčními daty z americké ekonomiky jsou údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které v srpnu očištěny o volatilní objednávky letadel rostly mírně nad odhady ekonomů. Zvolna se zlepšuje také trh práce. Smíšený vzkaz vysílají prodeje starších a nových domů na americkém realitním trhu.

Předchozí druhý údaj o růstu americké ekonomiky ve 2Q přinesl vzestupnou revizi výkonu na 4,2 % z 3,9 % poté, co americká ekonomika v první čtvrtině roku o 2,1 % klesla. 

Objednávky amerického průmyslu propadly. Je po leteckém svátku

Američané kupují nejvíc nových domů za šest let

Prodej starších domů v USA klesl na pětileté dno

Newsletter