Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Americká ekonomika rostla „mírně“. Fed má strach o automobilový průmysl

Americká ekonomika rostla v červenci a srpnu „mírným“ tempem, uvedla to americká centrální banka Fed v dnes vydané Béžové knize. Známky zrychlování inflace zůstaly taktéž „mírné“.

Spotřeba domácností ve většině oblastí vzrostla. Největší nárůst se ukázal v turismu a maloobchodě s výjimkou aut. Co se týče prodeje automobilů, tam byla banka Fed ve zprávě rozpačitý (uvedla pojem mixed). V několika oblastech vyjádřili zástupci banky obavu nad dlouhodobým zpomalením v automobilovém průmyslu.

Kapitálové investice se v uvedených dvou měsících také zvýšily. Stavba rezidenčních i nebytových prostor se zvýšila. Firemní a osobní poptávka po půjčkách ve většině oblastí rostla. Několik bank uvedlo, že se v rámci úvěrů zvyšuje konkurenceschopnost od bankovních i nebankovních domů.

„Ceny rostly po celé zemi mírně,“ uvedla centrální banka ve své zprávě. Právě ty jsou ostře sledovaným faktorem kvůli příštímu možnému zvýšení krátkodobých úrokových sazeb. Centrální banka už sazby letos zvýšila dvakrát. Třetí zvýšení se ale zatím jeví jako nejisté. Jedním z důvodů, proč by Fed sazby nemusel zvýšit, je i snižující se tlak na růst cen, přestože se americká ekonomika nachází ve stavu ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti. Co se týče mezd tak většina obvodů uvedla, že tlak na růst mezd prokázal mírný až střední růst. V některých oblastech, jako například Atlanta, byl nedostatek pracovních sil.

Newsletter