Americká ekonomika: Špatné zprávy z maloobchodu i průmyslu

(Rozšířeno 15:39) Neslavná jsou čerstvě zveřejněná čísla o vývoji v americkém maloobchodě v září, prvním jeho poklesu v letošním roce, a aktivitě v průmyslu v oblasti New Yorku jako předstihový indikátor blízkého vývoje průmyslové výroby v USA. Americké akciové indexy v úvodu reagují silným 2% propadem.

Maloobchodní tržby v září meziměsíčně klesly o 0,3 procenta, po vyloučení prodejů aut o 0,2 procenta (upravené číslo, vstupující do propočtu amerického HDP) a v obou případech zaostaly za tržním očekáváním dle Bloomberg -0,1 % a +0,2 %.

Ač trh práce přinesl oživení na straně pracovních míst, to se zatím neprojevuje do růstu mezd. Domácnosti tak zlepšení situace pro zvýšení svých nákupů necítí a neprojevuje se ani růst výdajů v jiných spotřebitelských segmentech při poklesu ceny paliv.

Pohled na jednotlivé segmenty naopak ukazuje, že prodeje oděvů klesly nejvýrazněji od října roku 2012 a pohoršily si také prodejci aut (nejvýrazněji od ledna), servisy, nábytkáři nebo stavebniny.

Dobré zprávy nepřicházejí ani v rovině výhledu pro průmysl. Respektovaný Empire State index aktivity ve firmách v oblasti New Yorku v říjnu propadl na 6,17 bodu při očekávaném poklesu jen na 20,25 z 27,54 bodu. Zhoršení potkalo ceny a dokonce do záporných hodnot indexu, značících útlum, nové objednávky či odpracované hodiny. Vzrostly naopak zásoby a zaměstnanost. Zhoršil se celkově výhled pro nejbližších šest měsíců roku. 

Newsletter