Americká inflace způsobila na trzích poprask

Klíčové body

  • Americká jádrová inflace v srpnu opět po dvou měsících zrychlila.
  • Trhy momentálně zaceňují 34% šanci zvýšení sazeb Fedu o jeden procentní bod.
  • Viceguvernérka ČNB Zamrazilová se vyslovila pro pokračující stabilitu úrokových sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Srpnová inflace v USA sice klesla druhý měsíc v řadě, trhy ale čekaly významnější pokles, což rozpoutalo divoké odpolední obchodování. Ceny meziročně rostly o 8,3 %, meziměsíčně pak o 0,1 %. Trhy po červencové meziměsíční stagnaci cen dokonce očekávaly meziměsíční deflaci ve výši jedné desetiny procenta. Zatímco celková inflace mírně klesla, ta jádrová naopak po dvou měsících vykázala vyšší hodnotu.

V Evropě jsme včera sledovali důležitý ZEW index ekonomického sentimentu a aktuálních podmínek. Tyto ukazatele přinesly další zhoršení. V obou případech se zároveň jednalo o ještě značnější propad, než trhy očekávaly. Euro na jejich zveřejnění kupodivu nijak výrazně nereagovalo a v dopoledních hodinách dokonce mírně posilovalo. Evropské obchodování se tak neslo v relativně klidném duchu a vysoká volatilita trhy zachvátila až po odpoledním zveřejnění dat o americké inflaci.

Trhy na ně reagovaly výrazným přeceněním celého spektra aktiv. Akciové indexy skokově odepsaly tři procenta a výnos amerického desetiletého vládního dluhopisu vyskočil o 12 bazických bodů ve směru 3,5 %. Akciový index S&P500 nakonec za včerejší den oslabil o vysokých 5 %. Propadla se i cena ropy a rizikové měny taktéž oslabovaly.

Hlavní měnový pár odepsal téměř 200 bodů a po pondělním výletu na nejvyšší úrovně za čtyři týdny se vrátil pod hranici parity. Dolar posiloval vůči všem měnám a výrazný skok jsme také sledovali na páru vůči japonskému jenu. Ten se po korekci ve směru 142 USDJPY, která v posledních dnech následovala po několika slovních intervencích od japonských vládních zaměstnanců, vrátil nad 144 USDJPY.

Veškerá pozornost trhů se tak momentálně strhla na dění v USA, kde se pomalu blíží další měnověpolitické zasedání. Trhy momentálně plně zaceňují druhé po sobě jdoucí zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Padesátibodový hike je momentálně zcela mimo debatu, naopak je nyní zaceněna 34% šance zvýšení sazeb o celý procentní bod. To je aktuálně hnacím motorem dolarových zisků a výše zmíněných tržních pohybů v reakci na vyšší hodnoty srpnové inflace.

Pokud se vrátíme k domácímu dění, včera jsme mohli sledovat vyjádření viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové, která se vyslovila pro pokračující úrokovou stabilitu na příštím zasedání. Dle jejích slov data indikují, že se vrchol inflace bude nacházet níže, než se očekávalo. Pro růst úrokových sazeb by hlasovala, pokud by mzdy rostly tempem mezi 5-6 %. Nyní je viceguvernérka zastánkyní přísnější měnové politiky po delší dobu. Případné snižování sazeb hodlá podpořit až v momentě, kdy bude jasně viditelné, že se inflace vrací ke dvouprocentnímu cíli.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9974 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9878 do 1,0052 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,44 do 24,83 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter