Americká raketa: Růst ve 3Q nejsilnější za 11 let!

(Rozšířeno 17:43) Poslední třetí revize růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku tempo, přepočtené na celý rok, vyhnala z 3,9 % na rovných 5 %, nejvíce za poslední dekádu. Zejména výdaje spotřebitelů i firem byly silnější, než jaké očekával zpřesněný odhad. Futures na americké akciové obchodování po datech zesísily zisky a v úvodu obchodování index DJIA poprvé překonal 18.000 bodů. Americký dolar zpevnil až na 1,2165 EURUSD. Růst akcií se dostavuje přes naaopak nečekaný propad vykázaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za listopad.

Anualizovaný růst americké ekonomiky od července do září letošního roku dosáhl 5,0 procenta, nejsilnějšího vzestupu od třetí čtvrtiny roku 2003. Vysoko tak předčil i odhady ekonomů dle Bloomberg, které počítaly se zlepšením proti druhému číslu ze tří pouze na 4,3 procenta. Ve druhé čtvrtině roku americká ekonomika vzrostla o anualizovaných 4,6 procenta.

Spotřebitelské výdaje popoženou ekonomiky v roce 2015 s podporou vyšší zaměstnanosti i nižších cen paliv. „Po pěti letech slabého růstu se stavíme pevně na nohy,“ uvedl stratég Bank of America Ethan Harris. Fed dle Bank of America jen velmi pozvolně a opatrně utahuje měnové podmínky.

Spotřeba domácností byla čerstvým údajem revidována na 3,2% tempo z druhým číslem odhadovaných 2,2 procenta. Revize započetla zejména vyšší výdaje za zdravotnictví, rekreaci a finanční služby.

Firmy dle finálních čísel vydaly více na stavební práce, nehmotný majetek i vývoj. Stín nad jejich kondici ale vrhají čerstvé údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za listopad. Ty místo očekávaného 3% růstu o 0,7 % klesly, ač federální výdaje na obranu vylétly na maximum od roku 2009. 

Fed v minulém týdnu změnil rétoriku a uvedl, že bude „trpělivý“ ohledně prvního zvýšení sazeb od roku 2006. V říjnu Fed ukončil třetí generaci QE, která posunula jeho bilanci na 4 biliony amerických dolarů. 

Newsletter