Americká vláda je na cestě k nejnižšímu rozpočtovému schodku za šest let

Schodek rozpočtu vlády Spojených států v červenci meziročně klesl o zhruba tři procenta na téměř 95 miliard dolarů a byl tak nepatrně nižší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby dosáhla nejnižšího rozpočtového schodku za šest let.

Loni v červenci činil schodek amerického federálního rozpočtu 98 miliard dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že letos v červenci deficit klesne na 96 miliard dolarů.

Za prvních deset měsíců tohoto fiskálního roku, který končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 460 miliard USD. Oproti stejnému období loni se snížil o necelou čtvrtinu a dosáhl nejnižší úrovně od srovnatelného období ve fiskálním roce 2008.

Příjmy rozpočtu se v červenci zvýšily o pět procent na 211 miliard USD. Rozpočtové výdaje stouply o tři procenta na 305 miliard USD.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládá, že v tomto fiskálním roce dosáhne schodek zhruba 500 miliard dolarů. Byl by tak nejnižší od roku 2008. Schodek postupně klesá od roku 2009, kdy se v důsledku hospodářské recese vyšplhal až na 1,4 bilionu dolarů.

Newsletter