Americké akcie dnes nakopla data. Cesta k vyšším sazbám je volná

Americké akcie zakončily týden v plusu. Hlavním motorem růstu byla dobrá data z trhu práce. Díky nim jsme získali jednu ze dvou hlavních indicií ohledně možného navýšení sazeb už v březnu. Ke slovu se pak dostal i sám Trump.

Dnešní statistika amerického ministerstva práce ukázala, že v USA bylo v únoru vytvořeno celkem 235 tisíc nových pracovních míst v rámci soukromého sektoru vyjma zemědělství. Lednová data pak byla revidována směrem vzhůru, a to z 227 tisíc na 238 tisíc. Míra nezaměstnanosti pak klesla ze 4,8 % na 4,7 %.

Poměrně slušně dopadla i průměrná hodinová mzda, která za minulý měsíc vzrostla o 2,8 % meziročně. Lednový výsledek pak byl revidován z 2,5 % na 2,8 %. O něco hůře skončil tento ukazatel v meziměsíčním srovnání, kdy bylo dosaženo 0,2 % oproti očekávaným 0,3 %.

Americký trh práce je ve skvělé formě, ve všech směrech

Trh práce je tak, dá se říci, ve skvělé formě po všech směrech. K tomu, aby bylo očekávané zvýšení sazeb Fedu už během příštího týden potvrzeno, je potřeba dobrých inflačních dat. Ta se během dvou posledních měsíců držela (i v jádrovém vyjádření) nad 2% inflačním cílem americké centrální banky. Pokud tento trend potvrdí i středa, kdy bude zveřejněno tempo růstu cen za únor, cesta k vyšším sazbám bude naprosto volná.

Zajímavostí je, že se k dnešní statistice vyjádřil i sám prezident Trump. Ten si dnešní výsledek poměrně neskromně přisvojil, když řekl, že je v podstatě úspěchem jeho politiky, rozumějme chystaných reforem. Poněkud zarážející je pak fakt, když si vzpomeneme na některá dřívější Trumpova vyjádření, v rámci kterých označil dnešní zveřejněné ukazatele za poměrně nespolehlivé.

Odhady agentury Bloomberg již dnes pracují se 100% pravděpodobností navýšení úroků z pásma 0,5 % až 0,75 % do 0,75 % až 1 %. Další kolo, tedy posun do rozmezí 1 % až 1,25 %, je očekáván s 51% pravděpodobností v červnu.

Fed příští týden zvýší sazby. Už teď je to stoprocentní

V návaznosti na dnešní data si tak americké akcie připsaly následné zisky: Dow Jones je výše o +0,21 % až na 20 902,98 bodů. Nasdaq poskočil o +0,39 %, což odpovídá 5861,73 bodům. S&P 500 si připsal +0,33 %. Zavírací cena se tak zastavila na 2372,6 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Utility +0,8 %
  2. Telekomunikace +0,67 %
  3. Průmysl +0,67 %

Nejslabší výkon

  1. Reality -0,17 %
  2. Energetika -0,08 %
  3. Finance -0,03 %

Newsletter