Americké akcie dnes po nejednotném vývoji nepatrně zpevnily

Americké akcie dnes zpočátku výrazněji zpevnily, když investoři dospěli k závěru, že výpověď bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami by neměla mít na úřad Donalda Trumpa zásadní dopad. Názory však nejsou jednotné a později na trhu převládlo vyčkávání, což mělo za následek vesměs nevýrazný pohyb akcií.

V závěru obchodování Dow Jonesův index získal 0,04 procenta a uzavřel na 21.182,53 bodu, širší index Standard & Poor‘s 500 vzrostl o 0,03 procenta na 2433,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,39 procenta na 6321,76 bodu.

Značná část obchodníků Comneyho výpověď hodnotila jako „bez kouřících zbraní“ a nijak zásadně znepokojivou. Investoři se obávali, že Comneyho odhalení by mohla zbrzdit snahy americké administrativy o omezení regulací a snížení daní. Předpoklady, že se to nestane, vyhnaly kurzy akcií dopoledne nahoru. Na druhé straně je však řada obchodníků, kteří dopad Comneyho svědectví na Trumpovu agendu tak růžově nevidí. Naopak se kloní k názoru, že pro vládu bude obtížnější sestavit balík finančních stimulů a že opatření budou do praxe uvedena později, možná příští rok a možná až v roce 2019.

Newsletter