Americké akcie podpořil holubičí Fed. Ropa propadla

Záznam z březnového jednání měnového výboru Fedu a jeho převažující holubičí tóny se stal motorem obratu amerických akciových indexu ze ztrát do zisku. Zatímco Dow Jones zatížily akcie Apple, Nasdaq naopak výrazně sílil. Dolar slova z Fedu dostala na pevnější úrovně pod 1,08 k euru, výnos na 2letém americkém dluhopisy vzrostl na 0,54 % a 10letém dluhu nad 1,9 %.

Fed: Nečitelný růst sazeb, ekonomika podléhá sněhu a bouři

Americké obchodování provázel výrazný propad cen ropy. Brent padl o 5,5 % pod 57 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI o více jak 5 % pod 51 dolarů za barel. Důvodem byla zpráva EIA o růstu zásob ropy o 10,9 milionu barelů na takřka 14leté maximum.  Podobně vyzněla o něco dřívější data API, podle kterých zásoby ropy v předchozím týdnu vylétly o 12,2 milionu barelů, když se čekal vzestup zhruba třetinový proti tomuto číslu.

Korporátní zprávou dne je dohoda na převzetí britské BG Group ropným koncernem Shell za 70 miliard dolarů. Jde o obří akvizici v ropném sektoru po převzetí společnosti Texaco ze strany Chevronu za 36 miliard dolarů v roce 2000. Transakce je vnímána jako doklad určité stabilizace trhu s ropou. Propouštět nicméně dle dnešní zprávy bude Noble Energy.

Alcoa po závěru amerického obchodování (podrobnosti přineseme) představila kvartální zisk na akcii 28 centů nad očekáváním trhů 26 centů. Family Dollar naopak svými výsledky zklamal. Příznivé jsou první statistiky zájmu o Apple Watch, titul dnes přesto byl tím, který zatěžoval index DJIA. Doporučení pro něj snížila SocGen.

Farmaceutická Mylan chce za 205 dolarů za akcii koupit společnosti Perrigo. Jde o nevyžádanou nabídku, na kterou akcie obou firem reagovaly řádově šestinovým růstem hodnoty na trhu. Tesla pak oznámila novou generaci Modelu S. Walt Disney a IMAX potvrdily dohodu, která umožní publikovat díla Disney, Marvelu, Pixaru a Lucasfilm. 

Tesla začala nabízet novou verzi elektromobilu Model S

Ropná akvizice: Shell za 70 miliard dolarů převezme britskou BG

Newsletter