Americké akcie si z ekonomiky vzaly lepší zprávy a rostou

Růstem vstoupily do šestého letošního měsíce americké akciové indexy. Výdaje amerických spotřebitelů se meziměsíčně nijak nezlepšily, stavebnictví ale pohledem výdajů v sektoru dosáhlo 6,5letého maxima a to bylo číslo, které trhy dnes chtěly vnímat. Spolu s respektovaným indexem aktivity v továrnách ISM, který se v květnu zlepšil výrazněji proti odhadům.  Stejný směr potvrdil v USA ne tolik přijímaný PMI index. Zchlazení růstu akciových indexů přišlo až v samém závěru obchodování.

Indexy S&P 500 a Nasdaq půl hodiny před koncem obchodování připisovaly 0,4 procenta, užší index bluechips, index DJIA, pak 0,3 procenta. Závěr ale zní 0,2 % u S&P 500 a DJIA a 0,3 % u Nasdaqu. Ze sektorů se vedlo především utilitám a průmyslu, v dopravě byly vidět aerolinie s poklesem cen ropy.  

Americký dolar dnes hájí zhruba 0,6% zisky vůči euru a má blíže úrovni 1,0900 EURUSD, než hranici 1,1000 dolarů za euro. Výnos na 10letém americkém dluhopisu se přiblížil hranici 2,2 procenta, u dvouletého dluhu dosahuje 0,64 %.

Z Fedu zazněla kritika snad velkých bank, odložit v čase plánovanou přísnější regulaci – to z úst viceprezidenta Fedu Stanley Fischera. Šéf Fedu v Bostonu Eric Rosengreen by byl nejraději, kdyby Fed začal se zvyšováním sazeb co nejdříve. V tom mu ale dle jeho slov bude bránit zpomalení růstu čínské ekonomiky i slabá Evropa.

Rychle zvyšovat sazby Fedu by chtěl také nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. Důvodem podle ně rozvoj spekulativní bubliny na americkém realitním a také akciovém trhu.

Investoři krom dalších zpráv nepouštějí ze zřetele splátku řeckého dluhu vůči MMF, která připadá na 5. června.

Z firemní sféry Intel oznámil akvizici menšího rivala Altera za 16,7 miliardy dolarů. Walt Disney na konci června vymění finančního ředitele. V červenci se chystají odejít prezidenti společnosti Cisco Systems, Rob Lloyd a Garry Moore, uvádí Dow Jones.

Microsoft 29. července představí Windows 10. Technologický lídr Apple se chystá k emisi dluhopisů v japonském jenu. 

Newsletter