„Americké akcie spadnou o 40 %.“ Dočká se Faber?

Prudký propad amerického akciového trhu je něco, před čím mediálně známý investor Marc Faber varuje pravidelně již několik let. A trh zatím vesele roste dál – index S&P 500 za posledních pět let vzrostl o pěkných 99 procent. Faber je zkrátka kontrarián. A co věští tentokrát? Sešup amerických akcií o 20 až 40 procent.

Faber si v rámci argumentace pro tuto předpověď bere na pomoc techniku a upozorňuje, že čím dál větší počet akcií se v současnosti obchoduje za ceny nižší, než je 200denní klouzavý průměr. V posledních dnech navíc počet klesajících titulů překonává počet rostoucích a seznam dosažených 12měsíčních minim se rozšiřuje, vyjmenovává „doktor Zkáza“.

Experti varují před pádem akcií o 50 %. Jak ho přežít?

Odhlédneme-li od včerejšího poklesu amerických indexů, za nímž v největší míře stály propady akcií IBM či United Technologies a dalších technologií, jejichž zveřejněné výsledky zklamaly očekávání, americký akciový trh je stále na silných úrovních a vysoko jsou i očekávání, což může vyústit velkým zklamáním. Včerejší ukázka – Apple nedokázal trhu přichystat dostatečně pozitivní překvapení a v některých ohledech dokonce mírně zklamal, což trh promptně „odměnil“ 8% propadem akcií v prodloužením obchodování, v rámci dnešní regulérní seance titul padá o 5 %.

Riziko propadu je podle Fabera nejsilnější právě ve Spojených státech, kde ještě nedošlo palivo euforie, zatímco na ostatních trzích už takový šok nehrozí, jelikož se nálada upravila mírně k horšímu. Marc Faber se v průběhu svého projevu v pořadu CNBC nemohl nevyjádřit k Evropě a řeckému dluhu. Oživení ekonomiky starého kontinentu považuje za chabé a situaci Helénské republiky, která splácí dluhy z dalších dluhů, je „v podstatě Ponziho schéma“.

Faber: Eurozóna nepustí Řeky do náruče Rusů a Číny

Faber: Postavme se realitě čelem. Řecko je na mizině

Newsletter