Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Americké akcie: Srpen +3,8 %, úvod září brzdí energie. Apple na maximu

Zejména energetické tituly brzdily v první obchodní den září americké akcie od rozšíření zisků z měsíce srpna. V něm index S&P 500 posílil o 3,8 procenta, což znamenalo druhý nejúspěšnější měsíc po únoru. Růst se nicméně odehrával na nejslabších objemech za posledních šest let. Od počátku letoška je index výš o 8,1 procenta. Dnešek přinesl drobnou 0,1 % korekci, po které index zůstává úrovní 2.002,28 bodu nad metou dvou tisíc bodů. O mírných 0,2 % oslabil také DJIA, naopak Nasdaq 0,4 % připsal.

Americké akcie k výraznějším ziskům nedokázal nabudit index nákupních manažerů ve výrobě, který dle ISM v srpnu neočekávaně vystoupal na 59 bodů z červencových 57,1 b. Hodnoty nad 50bodovu hranicí znamenají expanzi v sektoru.

Průmysl: Amerika v čele, Francie na chvostu

Trh spekuluje, zda ECB ve čtvrtek přistoupí k dalšímu měnovému uvolnění. Klesaly ceny komodit v čele s energiemi a kovy. Z blue chips tak odepisovaly Chevron nebo Exxon Mobil. Ztrácely akcie Home Depot po zasažení skandálem uniku dat z kreditních karet. Po snížení výhledu pak klesaly akcie jiného maloobchodníka Conn’s.

Norwegian Cruise Line rostly po dohodě na převzetí rivala Prestige Cruises International za 3,03 miliardy dolarů včetně dluhu. V roli přebírané společnosti naopak rostly akcie Compuware, která se nechává koupit za 2,5 miliardy dolarů private equity investorem Thoma Bravo. Pozornost se nadále upírá na Dollar General, která zlepšila nabídku na převzetí Family Dollar Stores. Zároveň pohrozila, že pokud nabídka nebude řádně projednána, obrátí se přímo na akcionáře rivala. Na nové maximum nad 103,7 USD vzrostly akcie Apple.

Newsletter