Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

Jak se zdá, velcí obchodníci pokukující po digitálních aktivech budou mít novou investiční/zajišťovací příležitost. Ve Spojených státech totiž dostala regulatorní posvěcení společnost, která má v plánu na trh uvést opce navázané na digitální měnu bitcoin a ethereum.

Podle informací serveru CNBC americká Komise pro obchodování s komoditními futures včera jednomyslně povolila činnost platformy LedgerX (jde o vůbec první povolení v rámci USA), která se zaměřuje na vypořádání derivátů, jejichž podkladovým aktivem jsou digitální měny. Souběžně má firma v plánu vytvořit opce navázané nejprve na bitcoin a posléze na ethereum, které budou určeny pro institucionální trh.

 „LedgerX jako regulátorem posvěcená burza a subjekt zabývající se zúčtováním derivátových kontraktů v digitálních měnách otvírá trh pro mnohem širší zákaznickou základnu,“ přepisuje server CNBC slova CEO společnosti Paula Choua. „Děje se tak na základě silné poptávky ze strany institucionálních investorů, kteří ještě předtím na trhu s bitcoiny nemohli nikterak participovat, a to kvůli compliance omezení, která jim zakazovala spolupracovat s neregulovanými subjekty,“ dodal.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Chou a spol. mají v plánu představit trhu regulátorem schválené opce navázané na bitcoin na začátku letošního podzimu. Opce napojené na ethereum by pak měly přijít během příštích několika málo měsíců. Vedení LedgerX očekává, že o tyto derivátové instrumenty budou mít zájem nejen velké společnosti zabývající se správou aktiv, ale rovněž i ty, které se tradičně zaměřují spíše na retailový segment.

Komise pro obchodování s komoditními futures rovněž uvedla, že vyňala LedgerX z dodržování určitých dalších regulatorní pravidel, a to díky jejich plně kolateralizovanému zúčtovacímu modelu. Podle Choua přišlo toto vynětí především proto, že jeho společnost neplánuje povolit silně zapákované obchodování.

Na druhou stranu, posvěcení společnosti, která plánuje emisi opcí navázaných na digitální měny, podle Komise neznamená, že by obecně schvalovala užití kryptoměn, konkrétně bitcoinu.

Společnost LedgerX operuje v New Yorku, v květnu se jí podařilo získat kapitál v hodnotě 11,4 milionu dolarů od Miami International Holdings a  čínské Huiyin Blockchain Venture Investments. Tyto zdroje mají být použity na provoz dnes již schválené burzy a clearingového domu digitálních aktiv.

Jak moc volatilní jsou kryptoměny? Z 300 dolarů na 13 během chvilky

Zájem institucionálních investorů je velký

Zájem o tento typ derivátových kontraktů přichází v době, kdy se velcí investoři snaží diverzifikovat svá portfolia v prostředí minimálních výnosů a akcií poblíž historických maxim. V neposlední řadě hraje rovněž roli nedávná rally digitálních měn. I přesto, že se velká většina z nich dočkala následného výplachu, klíčovým fundamentem je v tomto směru všeobecně rostoucí zájem a užití výše zmiňovaných kryptoměn.

„Poptávka po instrumentech spojených s digitálními měnami je ze strany institucionálních investorů opravdu silná,“ řekl pro CNBC Brian Kelly, expert na kryptoměny a zakladatel Brian Kelly Capital. „Fondy, jako je například ten můj zaměřující se na digitální aktiva, čelí opravdu silnému zájmu ze strany velkých investičních subjektů, a proto potřebujeme patřičnou infrastrukturu.“

Hedgeové fondy by se dle serveru CNBC mohly skrze bitcoinové opce zajišťovat v časovém rozmezí od jednoho do šesti měsíců. Platforma LedgerX se v tomto směru bude zaměřovat primárně na profesionální investory a instituce. Tyto subjekty však budou mít příležitost nabídnout produkty i menším retailovým investorům. 

Pravdou je, že v rámci derivátů digitálních měn investoři pravděpodobně narazí na vysokou cenu. Ta bude vycházet především z volatility těchto podkladových aktiv, kterou v posledních měsících pozorujeme. Zatímco se implikovaná volatilita například amerických akciových indexů pohybuje v řádech procent, v případě kryptoměn se setkáváme s desítkami až stovkami procent.

„Digitální občanská válka“ sráží kurz bitcoinu. Co se děje?

Bitcoin padá k 1000 USD. Americký regulátor opět smetl ze stolu fond

Newsletter