Americké firmy se zdráhají investic. Zakázky táhnou letadla

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu rostly pouze díky leteckému průmyslu, jemuž sekunduje poptávka po automobilech. Po očištění o dimenzi dopravy se objednávky v minulém měsíci snížily o 0,2 % a vykázaly tak již sedmý slabší měsíc v řadě, ačkoli se čekal 0,3% růst. Navíc, vyjma výroby letounů a zakázek v oblasti vojenské techniky byl pokles hlubší, o 0,5 %. Čísla značí velkou opatrnost firem při investicích do fixních aktiv, roli sehrává slabší globální trh a silný dolar, který zatěžuje exportéry.

Celkové objednávky veškerého zboží určeného pro dlouhodobou spotřebu (nejméně tři roky) pak za měsíc březen vzrostly o 4 % a překonaly očekávaných 0,6 %. Odhady analytiků se přitom pohybovaly v rozmezí od 1,5% poklesu k 2,3% růstu.

Velkou roli pravidelně sehrává poptávka po dopravních a osobních letounech, na něž vzrostly v březnu zakázky o 31 procent. Přední americký výrobce Boeing nicméně informoval, že za březen přijal zakázky na 39 letounů, což je téměř o polovinu méně oproti předchozímu měsíci. Zakázky v sektoru automobilů se zvýšily o 5,4 procenta, nejsilněji od loňského července. 

Newsletter