Americké sazby dál porostou. V Číně došlo na překvapivé snížení

Klíčové body

  • Čína překvapila trhy a snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 10 bazických bodů.
  • Příznivá data o inflaci v USA jsou vítána. Na plán zvyšování sazeb v USA by neměla mít vliv.
  • Pravděpodobnost recese v příštím roce v eurozóně je 60 % dle měření Bloomberg.
Zdroj: Depositphotos

Čínská centrální banka překvapila trhy a snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 10 bazických bodů. Cílem je podpora ekonomiky, kterou v současné době trápí další vlna pandemie viru COVID-19. Ta je spojená s dalšími uzavírkami ekonomiky v souladu s tamní „zero covid policy“. Snížení sazeb přišlo ještě před zveřejněním dat o červencovém výkonu čínské ekonomiky. Data ukázala na horší než očekávaná čísla o ekonomické aktivitě v průmyslu a maloobchodě. Problémy, které se projevily v červencových datech, přetrvávají i v srpnu, a lze tak očekávat horší výsledky z čínské ekonomiky i v dalším měření.

Je otázkou, do jaké míry bude snížení klíčové úrokové sazby o 10 bazických bodů posilovat tamní poptávku. Výše úroků na úvěrech v Číně je totiž už dlouhodobě velmi nízká. I přesto zájem o ně během července klesl, kdy objem nových úvěrů byl nejnižší od roku 2017. Obavy čínských firem a domácností z vývoje situace na světových trzích a z vývoje pandemie v Číně se projevují v nižším zájmu o nové úvěry. To se projevilo i na investiční aktivitě, která možná překvapivě zpomalila. Lze proto očekávat, že v duchu naplnění stanovené „pětiletky“ bude Čína snižovat sazby dále, aby podpořila investiční aktivitu a spotřebu firem a domácností.

I přestože bylo snížení sazeb velmi mírné, tak se jedná o důležitý signál pro trhy, že je centrální banka v Číně připravena jednat. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet kurz jüanu. Většina světových bank jde a plánuje jít v dalších měsících opačným směrem. Směrem normalizace měnové politiky a navyšování úrokových sazeb. Rozdíl v přístupu k nastavení úrokových sazeb by mohl vést k oslabení jüanu proti euru a dolaru. Je ale samozřejmě otázkou, jakou roli sehrají pro světové trhy další klíčové faktory.

Páteční data ukázala na další pozitivní vývoj v oblasti americké inflace, kdy ceny dovozu klesly nad očekávání trhu, což přináší alespoň nějakou úlevu inflačním očekáváním spotřebitelů. Americké domácnosti, podobně jako i v jiných zemích, pociťují růst cen jídla, energií a spousty dalších položek spotřebního koše. Zpráva o levnějším dovozu je tak vítaná, protože do USA dle nejnovějších odhadů budou letos dovezeny zboží a služby za 4 biliony dolaru. Červencové meziměsíční zlevnění importu v USA o 1,4 % bylo první v letošním roce. Meziročně je dovoz ale stále o 8,8 % dražší.

Meziměsíční zlevnění importu do USA přišlo poprvé od května roku 2020, kdy se začaly plně projevovat dopady pandemie viru COVID-19. Cena dovozu energetických komodit v červenci klesla meziměsíčně o 7,5 % a jednalo se o první zlevnění dovozu paliv od prosince loňského roku. I přes tento pokles činí meziroční růst cen dovozu paliv 56,6 %. Klesla také cena dovozu bez paliv, a to o 0,5 %. V této kategorii klesala cena ale už třetí měsíc v řadě. Pokles ale nebyl tak výrazný, jako v případě paliv. Mírně zlevnil i dovoz jídla. Dle měření zlevnila o 3,3 % i cena amerických exportů.

Výsledky měření jsou důvodem pro jemnou dávku optimismu. Je však nutné dodat, že se jedná pouze o jedno měření a meziměsíční poklesy. V meziročním srovnání jsou ceny stále velmi vysoko. Sice se může jednat o jeden z prvních signálů o zpomalení americké inflace, ale stejně tak se může jednat o výkyv v měření způsobený letními měsíci. Na podzim, až přijde topná sezóna, lze očekávat další problémy.

Od zástupců Fedu chodí podobná vyjádření, kdy Thomas Barkin výsledky měření velmi vítá, ale zatím nevidí důvod pro zastavení normalizace měnové politiky v USA. Lze očekávat, že bude potřeba podstatně více a lepších výsledků z americké ekonomiky, aby vedení Fedu začalo mluvit o zastavení plánu navyšování úrokových sazeb. Kritici rozhodování Fedu mají naopak obavu, že navyšování sazeb v současné době povede k výraznému zpomalení americké ekonomiky a přispívá tak riziku recese.

Dle průzkumu mezi ekonomy oslovenými agenturou Bloomberg je nyní pravděpodobnost recese v eurozóně v dalším roce na úrovni 60 %, což je nejhorší výsledek od listopadu roku 2020. V posledním průzkumu přisuzovali ekonomové recesi v eurozóně pravděpodobnost 45 %. Důvodem nárůstu jsou především ruské machinace s dodávkami plynu. Ekonomové předpokládají, že při dalším omezení, či vypnutí, dodávek plynu, bude nejvíce zasaženo Německo – největší ekonomika EU. To může ekonomicky stagnovat už letos. K problémům s ruským plynem se přidává i velké sucho. Rozdílné vyhlídky pro ekonomiku eurozóny a USA můžou v dalších dnech opět vést k přiblížení kurzu eura a dolaru k paritě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0238 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0194 do 1,0348 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,36 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,31 až 24,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,54 do 23,86 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView