Americké trhy „potrumpovské“ doby: Je rally oprávněná?

Předvolební mediální masáž ve vztahu k americkým indexům byla jasná. Vyhraje Trump, konec světa, korekce na 10 -15%, minimálně. Vyhraje Hillary, všechno bude ve starých kolejích a indexy se můžou postupně vracet k all-time-highs, ne-li výše. Opak se ukázal pravdou a americké indexy zažívají jednu z největších rally za bezmála 30 let.

Sentiment investorů je nejvýrazněji „býčí“ od ledna 2015 (kdy končilo QE3). Russell index zažil nepřetržitý 15denní růst (druhý nejvyšší za svou existenci). A všechny další hlavní indexy se podívaly na nová historická maxima.

Otázkou je, zda může taková rally dále pokračovat? V cestě jí může stát zvyšující se divergence mezi americkými bondy a indexy (které v minulosti nedopadly dobře, především pro indexy). Díle pak prosincové zasedání měnového výboru Fedu, u kterého se na 96 % (k dnešnímu dni) očekává zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, případně i italské referendum, které proběhne tuto neděli.

Jen čas ukáže, zda Trumpovy budoucí kroky v roli prezidenta dokážou stav americké ekonomiky dlouhodobě vylepšit. Každopádně, zatím to vypadá, že investoři v blonďatého magnáta vkládají více než optimistické naděje.

Newsletter