Amerického býka bičují k vrcholu technologie. Dojde mu dech?

V několika posledních měsících se akciový index S&P 500 pohyboval na úrovni zhruba 2400 bodů a stále je možné, že se trh dostane až na 2700 bodů. Podle expertů Fidelity International nelze očekávat další rozšiřování až k několikanásobkům valuace akcií, ale jsme svědky dvouciferného růstu příjmů. Na základě aktuálního výhledu Fidelity lze očekávat celkové výnosy cca 5–6 %, zejména pokud zůstane volatilita na nízké úrovni. Historie ukazuje, že současná situace může ještě nějakou dobu trvat.

Jednou z klasických známek vrcholu býčího trhu je úzké zaměření na malou skupinu akcií. Nyní jsou výjimečným zdrojem růstu technologické akcie. Akcie společností jako Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Google vykázaly nižší volatilitu než trh a to dokonce i v případě akcií sektoru zboží denní potřeby.

„Technologické akcie jsou kupovány kvůli jejich defenzivním charakteristikám a schopnosti překonat cílové zisky na základě dominantního tržního postavení. Jedná se o zcela odlišnou dynamiku, než jakou měl technologický boom v devadesátých letech, kdy jsme byli svědky mnohem výraznějšího zájmu o spekulativní zisky,“ poznamenal Hyunho Sohn, portfolio manager FF – Global Technology Fund, Fidelity International.

Jediným důvodem k obavám ohledně technologických akcií je jejich zranitelnost na dvou frontách: akcelerace růstu může posunout investorské zájmy od růstových k hodnotovým akciím a naopak zpomalení může technologické akcie strhnout dolů společně se všemi ostatními.

Technologické akcie přitom nejsou předmětem zájmu pouze na západních burzách. V Číně je trvalý zájem o akce internetových firem jako Alibaba, Tencent nebo Baidu. Tyto společnosti jsou velmi kvalitní a těží z toho, že jsou těmi, kdo dělá první krůčky v daných oblastech, a zároveň z dominantních pozic na trhu.

„V současném býčím trhu jsme urazili dlouhou cestu a některé stimuly, které přetrvaly, pomalu začínají být mimo hru. Avšak historie naznačuje, že současná situace by mohla ještě nějakou dobu vydržet,“ uzavírá Hyunho Sohn. Předčasné vystoupení z trhu obnáší riziko, že na stole zůstane ladem značný potenciální výnos. Výnosy z dividend u S&P 500 jsou vyšší než výnosy z 10letých vládních dluhopisů, globální růst je stále nadějný a růst příjmů je také pozitivní.

Newsletter