Americkou ekonomiku ženou investice i útraty, brzdou zisky firem

Silný spotřebitel i solidní výdaje firem. Poslední zpřesnění růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku ukázalo na zdravá 2 procenta a stejné tempo analytici a ekonomové dle Bloomberg předpovídají do konce roku. Je to sice výrazné zvolnění z bezmála 4 procent za duben až červen, na druhou stranu menší zchlazení proti odhadům. Wall Street by měla zahájit mírným růstem. Euro je o 0,4 % silnější k dolaru nad 1,0950 EURUSD.

Potvrzení solidního vzestupu americké ekonomiky souzní z prosincovým rozhodnutím Fedu, po bezmála deseti letech přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

Měřeno z příjmové strany ekonomiky, poslední revize přinesla zvolnění růstu na 2,7 z odhadovaných 3,1 procenta. Hlavním důvodem pro změnu jsou firemní zisky. Kvartální pokles zisků amerických firem po zdanění podle finálních čísel dosáhl 1,7 procenta. Meziroční pokles pod tlakem cen ropy a silného dolaru dosáhl 8,2 procenta.

Fed po téměř deseti letech zvýšil sazby

Kvartální zásoby firem dosáhly nakonec pouze 58,8 miliardy dolarů proti 90,2 miliardy dolarů, odhadovaných v listopadu. Zejména přezásobení v první polovině roku nechalo firmy s neprodanými objemy na skladě a jen nízkou ochotou jej zopakovat v dalším čtvrtletí.

3% růst výdajů spotřebitelů není překvapením ani měnou proti listopadovým odhadům. Do těsné blízkosti 10 % zrychlil růst investic firem do vybavení. Export, zatížen silou amerického dolaru, zpevnil jen o 0,7 procenta.

Kovanda: České ekonomice zvýšení sazeb Fedu prospěje

K celoročnímu růstu, který vyrovná nebo překoná (to dle Reuters) růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, dopomohou zejména silné spotřebitelské výdaje, které podporuje zlepšování trhu práce, růst hodnoty obytných domů a nízká inflace. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla růst o nejméně dvě procenta. Loni americká ekonomika rostla tempem 2,4 procenta.

Newsletter