Americký boj s vysokou cenou ropy je jen prázdné politické gesto

Zdroj: Depositphotos

Americká vláda se předvčerem rozhodla ze svých strategických rezerv prodat 50 miliónů barelů ropy ve snaze snížit její údajně vysokou cenu. Strategické rezervy mají především sloužit jako rezerva pro případ nějaké náhlé krize a výpadku v zásobování, jako je třeba hurikán a podobně. Prodávat část těchto rezerv jen tak je prázdné politické gesto bez reálného dopadu na trh s ropou, protože:

  1. Současná cena ropy není vysoká. Je jednoduše tržním výsledkem stále rostoucí poptávky po ropě a dekády podinvestovanosti do její těžby.
  2. Domnívat se, že množství ropy rovnající se asi 12 hodinám její světové spotřeby nějak zamává s její cenou, je naivní.
  3. Jediná cesta, jak dosáhnout lepší ceny ropy, je maximálně podporovat investice do její těžby.

Většina vlád však má tendenci těžaře ropy spíše kriminalizovat a klade jim do cesty všechny možné překážky. Proto i nadále sázím na dlouhodobě vysokou cenu ropy. Projekt Zimbabwe funguje i zde. Futures ropy několik let out a long OTM calls považuji stále za velice „mispriced“. a inflační hedge.

Investujte opatrně!

Glosa, zdroj: Vltava Fund, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter