Americký maloobchod nečekaně zastavil růst. Brzdou i prodej aut

Nečekaně slabý start roku zaznamenali američtí maloobchodníci. Jejich tržby v červenci meziměsíčně stagnovaly, po 0,2procentním růstu v červnu, a zpečetily tak nejhorší měsíc za poslední půlrok. Ekonomové v průzkumu Bloomberg přitom očekávali udržení 0,2procentního tempa růstu, při rozmezí odhadů od 0,1procentního poklesu do 0,6procentního růstu.

Jednou z brzd růstu tržeb v maloobchodě byl automobilový sektor, bez jehož započtení maloobchod posílil o 0,1 procenta, i tak ale růst výrazně zpomalil z 0,5% tempa v červnu. Analytici očekávali jen mírné zpomalení růstu na 0,4 %.

Růst vykázalo osm z třinácti oblastí maloobchodu, včetně oděvů a potravin, naopak slabý byl prodej elektroniky a nábytku. Maloobchodní tržby se asi třetinou podílejí na celkových spotřebitelských výdajích, které tvoří zhruba 70 procent ročního výkonu americké ekonomiky. V meziročním srovnání byl obrat maloobchodu vyšší o 3,7 procenta.

Podle prvního odhadu americká ekonomika posílila ve druhém čtvrtletí o 4 procenta, čímž kompenzovala prudký pokles HDP z prvního čtvrtletí o 2,1 procenta, způsobený do značné míry neobvykle chladnou zimou. Dnešní údaje o tržbách naznačují pravděpodobnost zvolnění oživení největší světové ekonomiky v létě.

Futures na americké akciové indexy po reportu drží předchozí zisky v rozsahu 0,3 až 0,4 procenta. 

Newsletter