Americký „Mekáč“ doma nezvládá nastartovat růst tržeb. Zklamala i Coca-Cola

Akcie amerického řetězce McDonald’s v dnešním premarketu ztrácejí přes 2 procenta. Děje se tak poté, co společnost oznámila kvartální výsledky, jež lze bezesporu označit za zklamání. Zisk na akcii na úrovni 1,40 USD zaostal o 4 centy za konsensem, celkový zisk se snížil z 1,4 mld. USD na 1,39 mld. USD. Tržby společnosti vzrostly o 100 milionů dolarů na 7,18 mld. USD, ani ty však nedosáhly na laťku nastavenou analytiky (FactSet) 7,29 mld. USD.

Růst zachraňuje Asie

Úrovní tzv. srovnatelných tržeb, které berou v úvahu provozovny otevřené déle než rok, tržby stagnovaly. Společnost nadále provází pokles tržeb na domácím trhu, kde se ve 2Q snížily o 1,5 %, přičemž v Evropě byly slabší o procento. Analytici (Reuters) přitom předpokládali růst srovnatelných tržeb o 0,8 %, k čemuž měla přispět také rostoucí (+0,6 %) Evropa. Region Asie, Středního východu a Afriky naopak dokázal na úrovni tržeb růst o 1,1 %.

Cola – slabší tržby i zisk

Kvartální čísla dnes v úvodu amerického dne představil také největší světový výrobce nealko nápojů Coca-Cola. Tržbami na úrovni 12,6 miliardy dolarů, meziročně o 1,4 procenta slabšími, zaostal za odhadem (Bloomberg) 12,8 mld. USD. Čistým zisk Coca-Coly klesl meziročně o 3 procenta na 2,6 mld. USD, v přepočtu na akcii pak na 58 centů. Po očištění firma vydělala 64 centů na akcii a o cent tak konsensus překonala.

Za poklesem zisku stojí náklady na restrukturalizaci výroby v Rusku a oddělení stáčírny a plnírny v Brazílii od skupiny, k němuž došlo v loňském roce. Akcie Coca-Coly v premarketu ztrácejí 2 %. Od začátku roku ke včerejšímu závěru jsou o 2,6 % silnější.

Newsletter