Americký průmysl se oklepává, květnový růst nad odhady

(Doplněno 15:44) Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nepokračovala v dubnovém poklesu, a naopak v meziměsíčním srovnání o 0,6 procenta posílila. Konsensus vzešlý z průzkumu ekonomů byl nastaven na vzestup o mírnějších 0,5 procenta (přičemž rozpětí odhadů bylo -0,1 % až +0,8 %).

Původní údaj o poklesu průmyslové produkce v dubnu byl revidován mírně vzhůru na -0,3 procenta, uvedla v dnešní zprávě centrální banka Fed.

Zpracovatelský průmysl, který se na celkové průmyslové produkci podílí ze 75 procent a na celkovém americkém HDP zhruba z 12 procent, v květnu vzrostl o shodných 0,6 procenta, v souladu s odhady. Podle ekonomů není lepšící se průmysl ničím jiným než odrazem hospodářského oživování.

Silnější zpracovatelský sektor i těžba, slabší utility

K růstu průmyslu výrazně přispěl nárůst výroby motorových vozidel o 1,5 procenta po 0,1procentním poklesu v dubnu. Lépe se dařilo také v produkci strojů, počítačů a elektroniky, elektrotechniky a kovových výrobků. 1,6procentní růst v dubnu dalším růstem o 1,3 % v květnu podpořil sektor těžby, zatímco produkce sektoru utilit klesala již čtvrtým měsícem v řadě, tentokrát o 0,8 procenta.

Fed uvedl, že zpracovatelský sektor v minulém měsíci využíval 77 procent své celkové kapacity, což je nejvyšší úroveň od března 2008, oproti 76,7 % v dubnu. Využití kapacit vzrostlo i v průmyslu celkem a to z 78,9 na 79,1 procenta. Indikátory kapacity ukazují, jaký zbývá v ekonomice prostor k růstu, aniž by vznikaly inflační tlaky.  

Dnešní report je konzistentní s indexem aktivity ve zpracovatelském sektoru sestavovaném institutem ISM. Ten se za květen zvýšil na 56 bodů z 54,9 b. Lepší zprávu dnes již v předstihu, tentokrát za měsíc červen, nabídl údaj z oblasti New Yorku, známý jako Empire State. Index průmyslové aktivity v této oblasti se v červnu zlepšil podruhé v řadě a nečekaně posunul mnohaleté maximum.

Americký zpracovatelský sektor vysílá pozitivní signály

Průmyslu v oblasti New Yorku se daří, očekávání firem na novém maximu

Newsletter