Americký spotřebitel se probouzí, tržby poprvé od loňska rostou

Březen přinesl první letošní růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Tempo zaostalo za odhady, přesto jde pro americkou ekonomiku o povzbuzení. Z poklesu se vymanily také ceny amerických výrobců.

Americké maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,9 procenta, bez prodejů aut o 0,4 procenta. Právě ony značí oživení u amerického spotřebitele. Pravdou je, že odhady ekonomů byly posazeny výš (1,1 % a 0,7 %), ale lámou pokles předchozích měsíců (-0,5 % a -0,1 % v únoru).

Slabší proti odhadům ale přesto povzbudivé číslo však spadá do scénáře dřívějšího zvyšování sazeb ze strany Fedu a proto na něj trhy reagují negativně. Futures na americké akciové obchodování se zanořily do ztrát, aktuálně do -0,2 % u indexů S&P 500, DJIA a Nasdaq.

Samotné prodeje aut v USA v březnu vzrostly o 2,7 %, což je nejvyšší vzestup od března roku 2014. Zlepšily se také prodeje oblečení, stavebního materiálu a zahradních potřeb i tržby restaurací a barů.

Březen přinesl, jak ukázala další dnešní data, obrat ve vývoji cen výrobců. Pokles v únoru o 0,5 % střídá růst o 0,2 % a to při celkovém vyjádření i při očištění o potraviny a energie.

Americká ekonomika jako celek v loňském posledním čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta z tempa pěti procent v předešlém kvartálu. Analytici očekávají, že kvůli nepříznivému počasí a silnému kurzu dolaru první letošní čtvrtina roku přinese další zvolnění. 

Newsletter