Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Americký spotřebitel se probouzí, tržby poprvé od loňska rostou

Březen přinesl první letošní růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Tempo zaostalo za odhady, přesto jde pro americkou ekonomiku o povzbuzení. Z poklesu se vymanily také ceny amerických výrobců.

Americké maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,9 procenta, bez prodejů aut o 0,4 procenta. Právě ony značí oživení u amerického spotřebitele. Pravdou je, že odhady ekonomů byly posazeny výš (1,1 % a 0,7 %), ale lámou pokles předchozích měsíců (-0,5 % a -0,1 % v únoru).

Slabší proti odhadům ale přesto povzbudivé číslo však spadá do scénáře dřívějšího zvyšování sazeb ze strany Fedu a proto na něj trhy reagují negativně. Futures na americké akciové obchodování se zanořily do ztrát, aktuálně do -0,2 % u indexů S&P 500, DJIA a Nasdaq.

Samotné prodeje aut v USA v březnu vzrostly o 2,7 %, což je nejvyšší vzestup od března roku 2014. Zlepšily se také prodeje oblečení, stavebního materiálu a zahradních potřeb i tržby restaurací a barů.

Březen přinesl, jak ukázala další dnešní data, obrat ve vývoji cen výrobců. Pokles v únoru o 0,5 % střídá růst o 0,2 % a to při celkovém vyjádření i při očištění o potraviny a energie.

Americká ekonomika jako celek v loňském posledním čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta z tempa pěti procent v předešlém kvartálu. Analytici očekávají, že kvůli nepříznivému počasí a silnému kurzu dolaru první letošní čtvrtina roku přinese další zvolnění. 

Newsletter