Koruna se po ranním posílení pod hranici 27 korun za euro nadále drží na silných hodnotách. Silná zůstává koruna i vůči dolaru, když se dnes posunula pod 23 USDCZK.

Americký trh práce ztrácí tah. Signál před pátkem?

Šestiměsíční série, v jejímž průběhu tvořily americké firmy přes 200 tisíc nových pracovních míst za měsíc, je u konce. Čerstvá statistika soukromé agentury ADP za březen přinesla informaci o vytvoření 189 tisíc míst a mírnou revizi výše za měsíc únor, a to o dva tisíce na 214 tisíc pozic. Březnové číslo je zklamáním pro ekonomy, kteří v průzkumu Bloomberg nastavili laťku konsensu na 225 tisíc, a zároveň nejslabším údajem od ledna 2014.

Na zklamání z trhu práce skokově zareagoval dolar, který oslabil od zhruba včerejší závěrečné úrovně vůči euru až k 1,08 EURUSD a ztrácí tak dnes zhruba 0,5 %. Ztráty mírně prohlubují futures na americké akciové indexy.

„Růst zaměstnanosti v březnu ustoupil. Dopad poklesu cen ropy a posílení dolaru se projevil i na trhu práce… Jádrový růst zaměstnanosti nicméně zůstává dostatečně silný k zaplnění kapacit,“ řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody‘s Analytics, která na statistice s ADP spolupracuje.

Agentura ADP sestavuje na měsíční bázi údaje ze soukromého sektoru, které tradičně slouží jako ochutnávka před v pátek zveřejňovanou vládní statistikou – ta nabídne souhrnnou tvorbu míst jak v soukromém tak veřejném sektoru (mimo zemědělství), míru nezaměstnanosti a vývoj mezd. Ekonomové podle aktuálního výsledku průzkumu Bloomberg předpovídají, že americká ekonomika v březnu jako celek vytvořila 245 tisíc míst po více než bohatém přídavku 295 tis. v únoru. Míra nezaměstnanosti by měla setrvat na 5,5 procentech. 

Newsletter