Americký trh práce zůstává v dobré kondici. Potvrdí to pátek?

Tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru v únoru zmírnila a zaostala za odhady ekonomů. Soukromé firmy v USA za minulý měsíc vytvořily 212 tisíc pracovních míst, což je nejméně od srpna 2014 a navíc zklamání oproti očekávání 219 tis. Již šestý měsíc v řadě ale tvorba míst překročila příčku 200.000. Výrazně lépe navíc po revizi vyznívá leden, kdy vzniklo rovných 250 tisíc nových pozic, nikoli dříve uvedených 213 tisíc. V předchozím měsíci prosinci bylo vytvořeno 253 tis.

Trhy na údaj nijak výrazně nereagují. Dolar, který dnes vůči euru posiluje zhruba o 0,5 %, dál zůstává poblíž 1,1130 EURUSD. Futures na Wall Street klesají zhruba o 0,3 %.

Většina nově vytvořených míst, konkrétně 181 tisíc, je zásluhou sektoru služeb, který v lednu vytvořil 206 tisíc míst. Podle ekonoma Moody’s, která se na tvorbě statistiky podílí, se obrázek trhu práce nadále vylepšuje. „Při tomto tempu tvorby pozic se ekonomika dostává do plné zaměstnanosti… to je otázka roku a půl. Do té doby zrychlí i růst mezd,“ říká Mark Zandi. Za zmínku stojí sektor finančních služeb, který vytvořil 15 tisíc míst, nejvíc od března 2006.

Agentura ADP sestavuje na měsíční bázi údaje ze soukromého sektoru, které tradičně slouží jako ochutnávka před v pátek zveřejňovanou vládní statistikou – ta nabídne souhrnnou tvorbu míst jak v soukromém tak veřejném sektoru (mimo zemědělství), míru nezaměstnanosti a vývoj mezd. Ekonomové podle aktuálního výsledku průzkumu Bloomberg předpovídají, že americká ekonomika jako celek vytvořila 235 tisíc míst po přídavku 257 tis. v lednu.

Americký trh práce je silný, tvorba míst drtí odhady

Americká ekonomika zvolnila méně proti odhadům

Newsletter