Americký zpracovatelský sektor vysílá pozitivní signály

(Aktualizováno 17:51) Z amerických makroekonomických statistik se dnes prezentoval především sektor zpracovatelské výroby, z nějž dva zveřejněné indexy přinesly původně nejednotné indikace, následná oprava údaje ISM ale dala za pravdu zlepšující se tendenci.

Index nákupních manažerů v průmyslu sestavovaný společností Markit v květnu vzrostl na 56,4 bodu z 55,4 bodu v dubnu (hodnota indexu nad 50 značí růst sektoru). O několik minut později zveřejněný údaj z jiného zdroje, respektive jeho oprava, potvrzuje zrychlení růstu zpracovatelské výroby.

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru sestavovaný ISM (Institute for Supply Management) za květen roste na rovných 56 bodů z 54,9 bodu v předchozím měsíci. Původně v 16:00 zveřejněný údaj nicméně informoval o poklesu indexu na 53,2 bodu, po necelých dvou hodinách však agentura Bloomberg i server CNBC informovaly o opravě údaje institutem ISM. Šéf výzkumu ISM uvedl, že šlo o chybu softwaru, který použil nesprávný faktor sezónního očištění.

Sektor tedy stále roste (hodnota opět nad 50 body) a růst zrychluje, údaj navíc příjemně překvapil ekonomy. Ti v průzkumu Bloomberg očekávali růst na 55,5 bodu, při rozpětí odhadů 54 až 57 bodů. Americké akciové indexy po původně hůře vyznívajícím reportu v 16:00 zamířily do ztrát a odepisovaly 0,1 až 0,6 %. Po oznámení opravy se Wall Street odráží z dnešních minim.

Z USA dnes přišel dále údaj o vývoji výdajů ve stavebnictví, které v dubnu vzrostly o nízkých 0,2 procenta, zatímco konsensus byl nastaven na 0,6procentní růst. Tento týden jsou v americkém kalendáři dále tovární objednávky a statistiky o prodeji aut, v pátek je na programu sledovaný report z trhu práce.  

Newsletter