Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Analytici KB: Atraktivní jsou ČEZ a Fortuna. Na prodej NWR a Pegas

Končící třetí kvartál pro akciové trhy úspěšný nebyl. Na vině byly zveřejněné ekonomické indikátory z Číny, které ukázaly na to, že druhá největší světová ekonomika letos zřejmě zpomalí výrazněji, než se původně očekávalo. To s sebou v druhé polovině srpna přineslo několik vln výprodejů na akciových trzích a poslalo mnoho indexů do technické korekce. Výprodeje zcela vymazaly nebo alespoň výrazně zmenšily celkové letošní zisky.

Index PX prozatím od začátku července ztratil necelé 1,5 % a nechal tak za sebou regionální, ale i globální indexy. V celoročním hodnocení se pražským akcím ve srovnání s ostatními trhy rovněž nedaří špatně. Prozatím si připsaly necelá 2,5 %. Nejvyššího zisku letos na domácím trhu zatím dosáhly akcie O2 Czech Republic, Pegas Nonwovens a Erste Group Bank. Naopak největším propadlíkem jsou akcie NWR, Fortuny nebo VIG.

Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

„ČEZ by neměl lézt do epicentra debat o uhlí v Německu“

Obchodní aktivita na pražské burze se ale poprvé po sedmi letech zlepšuje. Průměrný denní objem obchodů za osm měsíců byl letos 13 % nad úrovni stejného období loňského roku.

Očekáváme, že pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout solidního zhodnocení. Mezi nejatraktivnější tituly na domácím trhu nyní podle našeho názoru patří akcie ČEZ a Fortuny. Na druhou stranu doporučujeme prodat akcie NWR a Pegas Nonwovens.

Management Pegasu prodal všechny držené akcie firmy

NWR: Hrozí, že budeme bez peněz, pokud cena uhlí dál klesne

Société Générale zlepšila své doporučení pro globální akcie z předchozího podvážit na neutrální a zvýšila jejich váhu v portfoliu ze 45 % na 50 %. Po nedávné korekci a růstu volatility doporučuje SG kupovat akcie při poklesech. SG očekává, že se hlavní akciové trhy ve zbytku roku zotaví ze svých ztrát ze třetího čtvrtletí a v růstu budou pokračovat i v roce 2016. SG má nadále pozitivní výhled pro akcie v eurozóně, které by měly těžit z nižších cen komodit, slabého eura a uvolněné měnové politiky. Americké akcie se naopak stále obchodují na relativně vysokých násobcích. Ocenění čínských akcií je po jejich nedávném propadu velmi atraktivní.

Z hlediska sektorů mezi nejpreferovanější odvětví v eurozóně patří finanční, chemické a stavební firmy. Akcie síťových odvětví a výrobců nápojů by naopak měly patřit mezi nejméně preferované sektory. 

(Autory jsou Josef Němý, Miroslav Frayer a Jana Steckerová, analytici Komerční banky)

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter