Analytici: Schodek rozpočtu měl být rozhodně nižší

Schodek státního rozpočtu na příští rok měl být při současném ekonomickém růstu nižší, shodli se analytici. Varují, že není mnoho pravděpodobné, že by hospodaření státu příští rok skončilo lépe, jako tomu bylo loni a bude zřejmě i letos. Státní rozpočet na příští rok schválila Sněmovna. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun.

„Schválený deficit pro příští rok se v situaci současného ekonomického růstu jeví jako zbytečně vysoký a mohl by být o několik desítek miliard korun nižší,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Nakonec sice podle něj může být, stejně jako letos nebo i minulý rok, schodek nižší. „Nicméně s blížícím se volebním rokem bude méně pravděpodobné, že by vláda schválený deficit nevyužila a hospodařila úsporněji,“ dodal.

I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy schodek měl a mohl být nižší. „Schodek 70 miliard není při současném hospodářském růstu obhajitelný. Deficit ve výši 50 miliard korun, tedy o dvacet miliard nižší, byl dosažitelný, aniž by to vyvolalo jakékoli neblahé efekty plynoucí z přísnější rozpočtové politiky,“ uvedl.

 

Kovanda dále uvedl, že se ani neozdravují veřejné finance, protože poklesu státního dluhu vláda dosáhla přechodným rozpouštěním rezervních prostředků. „Je ovšem pravdou, že navzdory tomu má ČR v evropském kontextu poměrně nízké zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. Z toho těží, neboť se těší důvěře globálních investorů, kteří jsou dokonce ochotni mnohdy platit české vládě za to, že jí půjčují,“ uvedl. Zároveň ale dodal, že jde o výsledek tolik kritizované rozpočtové restrikce ministrů financí Eduarda Janoty a Miroslava Kalouska (TOP 09) v minulých letech.

Pro ekonomickou stabilitu země je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška podstatné, že byl rozpočet schválen včas. „Ve srovnání s posledníma dvěma roky ale nemusí být v roce 2016 takovou samozřejmostí nepřekročení plánovaného schodku,“ uvedl. Příjmy rozpočtu jsou totiž podle něj postaveny na ambiciózních předpokladech.

 

Schodek rozpočtu je 58 miliard korun, za celý rok čekám 70 miliard, řekl dnes ministr financí Andrej Babiš. Konec roku…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. prosinec 2015

Newsletter