Analytik: Parita eura a dolaru je mrtvá

Chatrnost dolaru je funkcí silnější globální ekonomiky. I takto popsal situaci slábnoucí americké měny analytik Guy Petcho pro server Market Watch. Dolarový index vůči šesti světovým měnám poklesl od 1.ledna o zhruba pět procent. Zdá se tak, že parita s evropskou měnou už je minulostí. Co nás letos ještě čeká?

Pro investory zaměřující se na americký dolar to byl prozatím bídný rok. Americká měna ztratila svůj povolební lesk a podle statistik oproti ostatním světovým měnám prokazatelně ztrácí. Podle portfolio manažera Voya Investment Management Guye Petcha prý ten pravý pokles teprve začal. Z jeho pohledu je parita mezi eurem a dolarem už dávno mrtvá.

Na začátku ledna klesla společná evropská měna na své třináctileté minimum, když se během dne obchodovala za 1,03 dolaru. Navzdory předpovědím od renomovaných bank, jako například Goldman Sachs, sledované měny letos parity nedosáhly. Od ledna euro oproti dolaru získalo dalších šest procent. Proč? Jmenovat je možné například nedávnou aféru amerického prezidenta Trumpa ohledně konexí na Rusko, která prý postrčila i neochvějné „dolarové býky“ ke zmírnění svých očekávání.

Teď se nabízí se otázka: Je pokles dolaru poslem krkolomné cesty, která před Spojenými státy stojí? Měnový experti tvrdí, že oslabování má co do činění s posilováním eura a Evropy jako celku. Mnohá rizika, která se před začátkem roku na starém kontinentě nabízela, postupně mizí, což ovlivňuje i sílu evropské měny.

Proč nepoužívat euro?

„Za několik posledních měsíců jsme mohli pozorovat rozcházející se trend mezi evropskou a americkou ekonomikou. Jde především o mírnější růst inflace ve Spojených státech oproti silnějšímu tempu růstu cen ekonomik v eurozóně,“ uvedl Petcho. Inflace rostla v Americe v dubnu o 1,7 procenta oproti 1,9 procentům v eurozóně, což je jen jednu desetinu pod cílem ECB. Odhad květnové hodnoty byl zveřejněn včera a dosáhl pouhých 1,4 procent, což činilo o desetinu méně, než bylo očekávání analytiků.

Evropský optimismus nahrává citlivějším měnám, včetně koruny

„Stále nízké americké úrokové sazby odrážejí nejenom horší ekonomické výsledky v první polovině roku, ale i potvrzení, že tu pro letošní rok nebude žádný fiskální stimul na podporu ekonomiky Spojených států. V roce 2018 přitom bude podpora fiskální politikou menší, než se původně očekávalo,“ dodal na adresu největší ekonomiky světa analytik Voya Investment Management.

Petcho tak očekává další oslabování dolaru, a to až do konce letošní roku. Eurodolar se, podle jeho slov, hravě dostane ještě víc nad hranici 1,20 EURUSD. Další posílení by mohla evropská měna zaznamenat už velmi brzy. Mnozí ekonomové totiž očekávají, že by ECB během příštího zasedání mohla po dlouhé době klidu přistoupit k mnohem více „jestřábí“ rétorice. Guvernér ECB Mario Draghi však v pondělí varoval, že i přestože evropské ekonomiky regenerují dobře, jádrová inflace je stále velmi slabá, což ostatně potvrdila i včerejší data. Vidina brzké striktnější evropské měnové politiky tak, zdá se, postupně mizí.

 

Newsletter